Amfiteatr albo arena
Amfiteatr albo arena

Jesienią 2009 roku podczas pierwszych spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami, studentami i uczniami pobliskich szkół wokół pomysłu tworzącego się projektu rewitalizacji doliny Ślepiotki Lokalna Grupa Wsparcia (przedstawiciele Rad i Zarządów Jednostek Samorządowych dzielnic: Piotrowic, Ochojca, Ligoty i Panewnik) czyniła starania, żeby projekt inwestycji powstał dla całej długości rzeki, a odcinek pilotażowy  powstał na odcinku pomiędzy ulicą Jankego a Kościuszki. Tematem przewodnim licznych spotkań była zarówno idea samego projektu REURIS, jak i aspekty społeczne, ekonomiczne, ekologiczne i przestrzenne planowanej inwestycji na odcinku pilotowym rzeki Ślepiotki.

Projekt i jego realizacja  w obszarze odcinka pilotażowego doczekał się realizacji jesienią 2010 roku. O walorach  tego miejsca nie będę wspominał, gdyż nie zrobię tego tak jak Piotr Mularczyk (ośmioletni entuzjasta), który przysłał mi zrobione przez siebie i pokazane poniżej  zdjęcia z opisami. W przysłanym e-mailu zaznaczył, że zdjęcie na którym jest pokazany zrobił wyjątkowo dziadek Staś, który często przyjeżdża z nim w to piękne miejsce, gdy mama zajmuje się młodszą siostrzyczką Olą. Napisał również, że fajnie by było, gdyby jego rówieśnicy w ramach zajęć technicznych wykonali karmiki dla ptaków. Pomysł bardzo spodobał się projektantom i opiekunom projektu. Pan dr Leszek Trząski z Głównego Instytutu Górnictwa, zapewnił mnie, że jest bardzo zainteresowany zrealizowaniem pomysłu Piotrka  w ramach prowadzonego przez siebie projektu REURIS. Temat musi jednak poczekać do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Zenon Łuczak

3 odpowiedzi do "Ślepiotka okiem Piotrka"

 1. Sława  28 sierpnia 2011

  Brawa dla Piotrusia za piękne zdjęcia, a szczególnej urody jest zdjęcie amfiteatru w dolinie Ślepiotki. Autor informacji „Ślepiotka okiem Piotrka” oczekuje na komentarz, więc jest okazja do uzupełnień: kilka zdjęć z tego terenu zamieszczonych zostało także na stronie
  http://www.slaskie.pl/npp/?grupa=19&rok=2011,
  w związku z trwającym jeszcze tylko trzy dni (do 31 sierpnia br.) głosowaniem w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2011 organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka. Jako projektanci-autorzy zrealizowanej koncepcji i projektu zagospodarowania i rewitalizacji tego fragmentu doliny rzeki Ślepiotki w Katowicach, nazwaliśmy efekt realizacji tego zadania „Parkiem” (por. poz. 46). W ten sposób „Park w Dolinie Rzeki Ślepiotki w Katowicach” znalazł się wśród 55 realizacji z naszego regionu aspirujących do miana najlepszych rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych w województwie śląskim w roku 2011. To nie tylko REURIS, GIG – projekt powstał w biurze projektowym ARCH-URBS w Katowicach Piotrowicach, a zrealizowali go uprawnieni projektanci architekci-urbaniści, projektanci przyrodnicy i inni, także jako mieszkańcy Katowic, którzy wiedzą, że poparcie społeczne dla takich realizacji stanowić może szansę na przywrócenie dolin rzecznych – rzekom i udostępnienie ich naturalnej urody – nam mieszkańcom Katowic. I kto wie, może też takie społeczne uznanie mogłoby być szansą na reaktywację porzuconego przez Miasto Programu Ochrony Dolin Rzecznych?
  Może to jeszcze Piotr kiedyś zobaczy.
  Wiesława Strabel

  Odpowiedz
 2. Ewa  23 września 2011

  Bardzo ładne zdjęcia szkoda że projekt nie jest do końca jest tak ładny a raczej przyjazny dla osób niepełnosprawnych które nie wjadą na przepiękny amfiteatr. Również przejazd wąskimi uliczkami bez barierek nie jest miły i ładny. Proponuję autorom tego projektu przejazd całej trasy na wózku inwalidzkim. Będzie to zapewne duża frajda. Brakuje oświetlenia choć to jest chyba na rekę pijącym browara w ciemnych miejscach. Jednym słowem zamiast popadać w samozachwyt trzeba zastanowić się nad licznymi niedociągnięciami.

  Odpowiedz
  • Józef  23 września 2011

   Ewa, czy Ty w ogóle tam byłaś osobiście, czy temat znasz z opowiadania. Jeżeli masz takie uwagi, to co robiłaś , i gdzie byłaś , jak trwały konsultacje, gdzie autorzy projektu zbierali uwagi. odniosłem wrażenie ,że jesteś dobra w krytyce, co mnie wkurza. J

   Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.