W miarę rozwoju gminy, wzrostu liczby gospodarstw i zamożności mieszkańców, powstała w Piotrowicach straż pożarna. Już w roku 1900 opiekunem straży pożarnej dla gminy Piotrowice był żyd Israel Simon. W okresie przedwojennym remiza straży pożarnej znajdowała się przy obecnej ul. Armii Krajowej koło gospodarstwa Józefa Gierlotki (Krawca). W remizie tej znajdował się, konny wóz strażacki oraz sprzęt do gaszenia pożarów: węże i drabiny. Konie udostępniali najbliżsi gospodarze: Paweł Gwóźdź, Michał Gwóźdź i Józef Gierlotka. W budynku tym był również areszt, w którym Policja przetrzymywała zatrzymanych. Remiza w Piotrowicach została wyposażona w samochodowy wóz strażacki dopiero podczas II wojny światowej.

Drużyna straży pożarnej składała się z dwóch sekcji po siedmiu strażaków. W Piotrowicach były trzy stacje zgłaszania pożaru u: Franciszka Gepferta, Fryderyka Tomali i Jana Suchego. Każdy z nich posiadał trąbkę strażacką, której sygnałem wzywał do pożaru.

Konny wóz strażacki

W 1938 roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrowicach Śl. rozpoczęła działalność Żeńska Służba Samarytańsko-Pożarnicza skupiająca sześć dziewcząt w wieku 16-18 lat. Komendantką drużyny była Jadwiga Mendecka (Limańska), a do drużyny należały: Jadwiga Kurdziel, Helena Żychoń, Marta Żychoń, Maria Limańska i Łucja Kuś. Uroczyście świętowano dzień św. Floriana – patrona strażaków. W wigilię święta organizowano capstrzyk i przemarsz strażaków z pochodniami ulicami Piotrowic. W dniu św. Floriana odbywały się pokazy sprzętu i prezentacja strażackich umiejętności. Wieczorem była zabawa w restauracji Krawczyka lub Ciepłego. Przy straży pożarnej zbierali się muzykanci orkiestry dętej. Muzykanci ci grali zawsze na procesji Bożego Ciała oraz koncertowali w parku na Zadolu.

Przeczytaj więcej w źródle: Stefan Gierlotka: „Piotrowice Śląskie. Monografia dzielnicy miasta Katowice” Wydawnictwo Śląsk Katowice 2002

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.