Przychodnia na ulicy FredryW roku 1906 w gminie Piotrowice praktykowała położna Hedwig Piecha. W okresie międzywojennym akuszerkami w gminie były: Jadwiga Pieszyna, Julia Paszkówna, Ema Wrób1owa, Anna Mamokowa, Gertruda Wala.

Na początku lat trzydziestych rozpoczął praktykę dr Juliusz Kussy, a później dr Zygmunt Presler. Przed II wojną rozpoczął praktykę również dr Stanisław Mazurek (w Gaci). Wszyscy praktykowali i przyjmowali chorych w swoim domu. Z. Presler przyjmował w domu na ul. Armii Krajowej. Po II wojnie w domu tym urządzono przychodnię kolejową PKP.

Apteka na ulicy FredryW roku 1951 w związku z przyłączeniem Piotrowic do miasta Katowice przystosowano budynek przy ul. Jankego (obok kina) na miejską przychodnię lekarską. Zaraz po wojnie leczyli również: Alfred Pajonk oraz Adam Parliński. W latach siedemdziesiątych rozpoczęto budowę nowej przychodni na ul. Fredry. Otwarcia przychodni dokonano 1.09.1988 roku, zatrudnionych było w niej 73 pracowników.

W latach trzydziestych w Piotrowicach aptekę założył Wiktor Strokosz na ul. Jankego obok kina. Prowadził ją jeszcze po wojnie, do czasu jej upaństwowienia. Następnie, apteka podlegała Polskiemu Zarządowi Aptek. Po prywatyzacji w latach dziewięćdziesiątych jest nadal czynna. Z końcem lat osiemdziesiątych, gdy wybudowano nową przychodnię przy ul. Fredry powstała tam druga apteka. W latach dziewięćdziesiątych powstały dalsze apteki prywatne.

Źródło: Stefan Gierlotka: „Piotrowice Śląskie. Monografia dzielnicy miasta Katowice” Wydawnictwo Śląsk Katowice 2002

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.