Wiecie co to znaczy dla młodego człowieka spotkać się ze swoim idolem? Kiedy chłopak zawzięcie trenuje na boisku piłkę nożną, myśląc o karierze wielkiego sportowca i spotyka w swojej szkole Jerzego Dudka, którego plakat jeszcze przed tygodniem zawiesił nad swoim biurkiem. Albo dziewczyna marząca o aktorstwie na wielkim ekranie rozmawia w sali gimnastycznej z Joanną Fraszyńską o swoich fascynacjach. Dla takiego dziecka, to może być wytyczenie kierunku na całe życie.

Pomyślcie też o takiej sytuacji, w której uczniom za wzorzec i autorytet w dziedzinie współczesnej polszczyzny stawia się profesora Jana Miodka, a on we własnej osobie pojawia się, aby z nimi porozmawiać i wcale nie gani za błędy językowe, tylko ciepło i otwarcie mówi o polonistycznych ciekawostkach. I nawet o tym, że język polski nieraz płata nam figle…

W ten właśnie sposób dopełniamy edukację naszych uczniów – komentuje Anna Kwaśnik – nauczycielka języka polskiego i organizatorka spotkań ze sławnymi ludźmi w Szkole Podstawowej nr 32 w Piotrowicach w ramach projektu „Śląsk – Mała Ojczyzna”. Chcemy, aby dzieci poznały jak najwięcej osób związanych ze Śląskiem, które osiągnęły sukces – dodaje.

Od kilku lat do piotrowickiej szkoły przyjeżdżają ludzie wielkiego formatu, aby opowiedzieć o swoich pasjach, dążeniach, planach. Prezentują też swoje umiejętności i w pewien sposób animują szkolną społeczność. Ostatnio można było „pokopać” piłkę z Jerzym Dudkiem, ale wcześniej dzieci usłyszały śpiew Piotra Kupichy, rapowanie CeZika, prowadziły dyskusję z profesorem Miodkiem, zaśmiewały się, kiedy kabarety Młodych Panów i Łowcy.B prezentowali swoje najlepsze gagi, czy czuły się rajdowcami na spotkaniu z Krzysztofem Hołowczycem.

W całym projekcie najważniejsze jest inspirowanie dzieci – zauważa Dawid Klachacz – polonista. Ten człowiek też urodził się tutaj i udało mu się zrealizować marzenia. Teraz kolej na Ciebie, jesteś w dobrym miejscu i w dobrym czasie, aby osiągnąć to, co sobie zamierzyłeś. Taki właśnie cel przyświeca tym spotkaniom – dodaje nauczyciel.

W ostatnich latach projekt coraz bardziej się rozrasta, a piotrowicka podstawówka zyskała renomę miejsca, do którego chętnie przyjeżdżają ciekawi ludzie i o dziwo nie trzeba ich specjalnie namawiać… dzieciom z 32 po prostu się nie odmawia. Tutaj jest tak dobra atmosfera, że podobno nawet Jerzy Dudek chce przyjechać ponownie, jeszcze w tym roku szkolnym!

W latach 2013-2017 Szkołę Podstawową nr 32 w Katowicach odwiedziło sporo osób. Byli to między innymi:

Piotr Kupicha z formacją Feel, Kazimierz Kutz, Zbigniew Stryj, Marek Szołtysek, minister Krystyna Szumilas, Kamil Basz, Jolanta Fraszyńska, CeZik, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Łowcy.B, Krzysztof Hanke, profesor Jan Miodek, Krzysztof Hołowczyc z pilotem Łukaszem Kurzeją, Andrzej Grabowski, Ireneusz Krosny,  pani Joanna Bartel, Damian Holecki, przedstawiciele zespołu Śląsk, Mariusz Kalaga, Jacek Silski, Zespół Karpowicz Family, Mirosław Szołtysek, Artur Barciś, Grzegorz Poloczek, Jerzy Dudek.

Jerzy Dudek SP32 Katowice
Jerzy Dudek
Krzysztof Hołowczyc SP32 Katowice
Krzysztof Hołowczyc
Jolanta Fraszyńska SP32 Katowice
Jolanta Fraszyńska
Andrzej Grabowski SP32 Katowice
Andrzej Grabowski
Artur Barciś SP32 Katowice
Artur Barciś
Kabaret Młodych Panów SP32 Katowice
Kabaret Młodych Panów
Kazimierz Kutz SP32 Katowice
Kazimierz Kutz
Krzysztof Hanke SP32 Katowice
Krzysztof Hanke
Łowcy.B SP32 Katowice
Kabaret Łowcy.B
Jan Miodek SP32 Katowice
Jan Miodek
Zespół Śląsk SP32 Katowice
Zespół Śląsk

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.