Początki fabryki sięgają okresu przed I wojną światową. Istniał już wtedy skład materiałowy i warsztat. W 1907 roku kupiec Hans Stephan z Szareja zaczyna działać w Piotrowicach jako przedsiębiorca i współakcjonariusz firmy „Stephan, Frolich und Klüpfel”. Firma ta znana była już w końcu XIX w. w Prusach i na terenie Austro-Węgier. Miała siedzibę w Szarleju, Bytomiu i Budapeszcie. Nowo powstała spółka akcyjna o nazwie „Spółka Akcyjna – Stephan, Frolich und Klüpfel w Piotrowicach koło Katowic”, zakupiła w roku 1907 tereny pod budowę fabryki od Pawła Gwoździa.
Fakt ten odnotowują księgi wieczyste Sądu w Mikołowie. Początkowo w fabryce zatrudnionych było około 150 pracowników. Fabrykę stale rozbudowywano, powstały nowe hale produkcyjne i warsztaty. W okresie międzywojennym załoga fabryki osiągała liczbę 500 osób. Wykonywano przede wszystkim maszyny i urządzenia dla górnictwa oraz konstrukcje stalowe, szybowe, rynny wibracyjne do przenośników, rury do podsadzki, trasy przenośników taśmowych, napędy pneumatyczne i rury do sprężonego powietrza. Surowcem wyjściowym do produkcji były prefabrykaty stalowe przywożone z odlewni w Mikołowie. Część produkcji była zamawiana i wysyłana poza Śląsk.
Na przełomie lat trzydziestych w okresie kryzysu – rozpoczęto produkcję dla różnych klientów spoza branży górniczej. Na początku lat dwudziestych, dla celów produkcyjnych, zakupiono hangar lotniczy o powierzchni 5″400 m2. W hali tej mieściła się tokarnia wraz z warsztatem elektrycznym, warsztatem konstrukcji stalowych, spawalnią oraz warsztat wyrobów blaszanych, cynkownia i magazyn. Fabryka posiadała własną sieć wodociągową, łącznie ze studnią i przepompownią w dolinie rzeki Ślepiotki. W okresie powojennym fabryka dostarczała wodę do pobliskich domów mieszkalnych. Przepompownia była eksploatowana od 1949 do 1963 roku.
W 1959 r. fabryka otrzymała nazwę im. Juliana Leńskiego. W roku 1966 do nazwy fabryki dodano nazwę FAMUR, znaczącą „fabrykę maszyn do urabiania”.
Kalendarium
1922 – powstanie spółki Akcyjnej Stephen, Frölich + Klüpfel AG z siedzibą przy ul. Warszawskiej 44 w Katowicach.
1930 – decyzją Rady Nadzorczej Spółki, niemiecka nazwa fabryki zostaje zmieniona na Piotrowicką Fabrykę Maszyn – Spółkę Akcyjną.
1951 – na podstawie zarządzenia Ministerstwa Górnictwa, fabryka staje się przedsiębiorstwem państwowym.
1959 – rozpoczęcie produkcji kombajnów ścianowych.
1966 –zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki, fabryka przyjmuje nazwę Piotrowickiej Fabryki Maszyn Górniczych FAMUR.
1982 – utworzenie Zjednoczenia Producentów Maszyn i Urządzeń Górniczych POLMAG w Katowicach, do którego włączono 22 zakłady, w tym FMG FAMUR
1991 – przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego FAMUR w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa
1995 – 60% akcji spółki zostaje wniesionych do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych
2002 – nabycie większościowego pakietu akcji FAMUR S.A. przez inwestora prywatnego
2003 – FAMUR S.A. nabywa większość akcji Nowosądeckiej Fabryki Maszyn Górniczych NOWOMAG S.A. Początki Grupy Kapitałowej
2005 – FAMUR S.A. przejmuje kontrolny pakiet akcji w kapitale Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS S.A.
2006 – Grupa FAMUR nabywa większość akcji Fabryki Maszyn Górniczych PIOMA S.A. i przejmuje jednocześnie 100% udziałów w PIOMA ODLEWNIA Sp. z o.o.
Marzec 2007 – Grupa FAMUR nabywa 100% udziałów w spółce GEORYT – Centrum Produkcyjne, producenta elementów hydrauliki siłowej specjalizującego się w projektowaniu i kompletacji układów sterowania hydraulicznego do obudów zmechanizowanych.
Maj 2007 – PIOMA ODLEWNIA przejmuje pakiet 65% akcji Odlewni Śrem. Początki tworzenia Polskiej Grupy Odlewniczej.
Źródło: Stefan Gierlotka: „Piotrowice Śląskie. Monografia dzielnicy miasta Katowice” Wydawnictwo Śląsk Katowice 2002
CO SIE DZIEJE Z FABRYKA MASZYM GÓRNICZYCH W KATOWICACH ? POWOLI ROZBIERAJA WSZYSTKIE BUDYNKI ZDROWE I WARSZTATY .. CZY WŁASCICIEL JUZ SIE TAK DOROBIŁ NA KUPNIE TYCH ZAKŁADÓW ZE BEDZIE SPRZEDAWAŁ CAŁY TEREN PO WYBURZENIU? ZAL SCISKA SWRCE PATRZAC NA TAKA GOSPODARKE… PROSZE O INFORMACJE NA TEMAT ZAGOSPODAROWANIA TEGO PUSTEGO OBSZARU… CO TU POWSTANIE?
To samo co powstanie na gruzach KOPEXu i każdej innej firmy co przejmie FAMUR czyli domki po 7000 zł/m