Kaplica z zewnątrz. Zdjęcie za pozwoleniem właściciela posesji
Mieszkańcy Piotrowic postanowili wybudować pomnik upamiętniający wydarzenia powstań śląskich. W 1922 r. na pamiątkę połączenia części Górnego Śląska z Polską i dla uczczenia pamięci Piotrowiczan poległych na polu chwały w drugim i w trzecim powstaniu, została rozbudowana kaplica.

Powstała ona przy ul. Grottgera 3 w miejscu, gdzie zbudowano kiedyś kapliczkę dla upamiętnienia miejsca mogił żołnierzy szwedzkich z czasów wojny trzydziestoletniej. Ten obiekt upamiętniający teraz powstańców, tylko dzięki religijnemu charakterowi nie uległ zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej. Kaplicę budowali byli uczestnicy powstań z Piotrowic.

Wewnątrz umieścili płytę z nazwiskami poległych:
1.         Brzozok Augustyn        poległy w II Powstaniu Śląskim
2.         Gierlotka Michał          poległy w III Powstaniu Śląskim
3.         Kasza Stanisław           poległy w III Powstaniu Śląskim
4.         Kurdziel Robert           poległy w III Powstaniu Śląskim
5.         Limański Filip   poległy w III Powstaniu Śląskim
6.         Mrowiec Feliks            poległy w III Powstaniu Śląskim
7.         Widuch Wilhelm          poległy w III Powstaniu Śląskim

Tablica pamiątkowa
W 1959 r. z okazji 40. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego postanowiono odbudować tablicę pamiątkową powstałą z fundacji Związku Powstańców Śląskich przed drugą wojną światową. Tablica ta była umieszczona 3 maja 1937 roku na frontowej ścianie Szkoły Podstawowej (nr 28) w Piotrowicach i została zniszczona przez okupanta. Na nowej tablicy pamiątkowej oprócz poległych w trzech powstaniach śląskich w latach 1919-1921 wymieniono również poległych w walkach z najeźdźcą hitlerowskim w latach 1939-1945. Zmieniono również lokalizację tablicy i umieszczono ją na południowej ścianie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Piotrowicach od ul. gen. Jankego. Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się 01.10.1961 r. W dniu tym zebrani uczestnicy wymaszerowali z targowiska w pochodzie na rynek. O godz. 1045 nastąpiło odsłonięcie tablicy. Na tablicy jest napis:

CZEŚĆ
POLEGŁYM BOHATEROM
WALK WYZWOLEŃCZYCH
1919-1921
1939-1945
” ŻYCIEM SŁUŻCIE OJCZYŻNIE
JAK ONI SIĘ ŚMIERCIĄ ZASŁUŻYLI”

Źródło: Stefan Gierlotka: „Piotrowice Śląskie. Monografia dzielnicy miasta Katowice” Wydawnictwo Śląsk Katowice 2002

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.