Widok z góry na zabudowany pl. Szewczyka i halę dworcową.
Widok z góry na zabudowany pl. Szewczyka i halę dworcową.

Rozpoczyna się przebudowa dworca kolejowego w Katowicach – ogłosił prezydent Piotr Uszok na konferencji prasowej, zwołanej w środę 16 czerwca. W połowie sierpnia cały obszar placu Szewczyka zostanie wyłączony z ruchu kołowego, będą zmiany w komunikacji autobusowej.

Dla Katowic wybiła godzina 12.00. Przystępujemy do przebudowy Dworca Głównego PKP. To duży i wymagający projekt, który podniesie atrakcyjność naszego miasta – zapewniał Piotr Uszok. – Nie możemy dopuścić, by na czas realizacji inwestycji zapanował komunikacyjny chaos, dlatego w zakresie obsługi ruchu pieszego, samochodowego, komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone rozwiązania zastępcze. Wspólnie z KZK GOP i inwestorami projektu zaplanowaliśmy szeroko zakrojoną akcję informacyjną, która umożliwi mieszkańcom i przyjezdnym odnalezienie się w nowej sytuacji.

Wraz z przebudową dworca kolejowego rusza budowa podziemnego dworca autobusowego i parkingu na maksymalnie 1200 miejsc, Galerii Katowickiej oraz nowej ulicy Dworcowej, która też zostanie zlokalizowana pod powierzchnią gruntu.  Prace zostały rozłożone na etapy. Przed przystąpieniem do pierwszego z nich, czyli powstania dworca autobusowego, już w pierwszych dniach lipca rozpoczną się prace polegające na wykonaniu tzw. przekładek wszystkich sieci przechodzących przez pl. Szewczyka.  Trwają już roboty przy budowie Tymczasowego Dworca Kolejowego, który zlokalizowany będzie po południowej stronie gmachu obecnego dworca. W ramach modernizacji przebudowane zostaną: ulica Dworcowa (częściowo przebiegała będzie w tunelu), węzeł ulic Mikołowskiej, Matejki, św. Jana i Dworcowej oraz skrzyżowanie ulic Pocztowej, św. Jana i Dworcowej. Do końca 2012 roku powstanie Galeria Katowicka, a do końca następnego roku wolno stojący biurowiec.

Całkowite zamknięcie – dla ruchu kołowego i pieszego – placu Szewczyka związane z wprowadzeniem na teren budowy ciężkiego sprzętu nastąpi w połowie sierpnia. – Przebudowa nie wpłynie na ilość połączeń kolejowych do Katowic. Może się zmienić jedynie organizacja ruchu pociągów na samym dworcu, ponieważ przebudowę będą przechodzić także perony i przejścia podziemne – mówił Jacek Prześluga z PKP S.A.

Równocześnie zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji miejskiej. Roman Urbańczyk – Przewodniczący Zarządu KZK GOP tłumaczy, iż zmianie ulegną rozkłady jazdy i trasy wszystkich autobusów, które obecnie przejeżdżają przez pl. Szewczyka. Pojawią się nowe okrężne linie autobusowe (linia 900 – ulice: Francuska, Jagiellońska, pl. Miarki, pl. Andrzeja, pl. Wolności; linia 910 – Trzy Stawy, os. Paderewskiego, ulice: Graniczna, Przemysłowa, Damrota, Francuska, Warszawska, Moniuszki, Rynek, następnie Pocztowa, Kościuszki, Jagiellońska, Powstańców, os. Paderewskiego), zostaną wzmocnione kursy tramwajów, tworzy się również nowe stanowiska autobusowe (np. przy Rynku – vis a vis Domu Prasy, pl. Wolności, pl. Miarki).

Krzysztof Sobański – Dyrektor z KZK GOP dopowiada: – Linie wjeżdżające do Katowic od strony południowej (Ligoty, Piotrowic, Brynowa, os. Witosa, czyli linie 9, 10, 297) swój bieg będą kończyć w rejonie pl. Andrzeja oraz na pl. Wolności. Natomiast linie wjeżdżające do miasta od strony północnej (Siemianowic Śląskich, Wełnowca, Józefowca, czyli linie 0, 50, 43, 110, 133, 170, 662) końcowy przystanek będą miały przy pl. Wolności.

KZK GOP informuje również, iż trasa linii 13, 688, 812, 804 kończyć się będzie na Pętli Brynowskiej, skąd do centrum można będzie się dostać tramwajem. KZK GOP zapewnia, że zostaną wprowadzone dogodne przesiadki między komunikacją autobusową a tramwajową.

One Response to "Przebudowa dworca kolejowego i zmiana ruchu autobusowego"

  1. Janek  27 sierpnia 2010

    Trzeba się spieszyć, niedługo wybory. No w końcu coś się stanie. Może nas ta inwestycja uratuje. Była przebudowa rynku, Alei Korfantego, Mariackiej i wiele podobnych szczytnych zamierzeń, które miały zmienić wizerunek CENTRUM, kosztem peryferii (dzielnic). I CO Z TEGO WYSZŁO ? Jesteśmy wszyscy bardzo zadowoleni i dumni, ale czy wyciągamy wnioski?.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.