Zablokowany most
Zablokowany most

W ostatnim czasie zwiększyła się ilość zapytań i zgłoszeń mieszkańców Piotrowic w temacie zablokowanego mostu łączącego ulicę Kościuszki z Asnyka. Przez wiele lat most zapewniał komunikację nad linią kolejową relacji Katowice – Zwardoń. Most ten do niedawna umożliwiał przejście mieszkańców dzielnicy do znajdujących się po drugiej stronie ogródków działkowych. Umożliwiał przejazd rowerzystów szlakiem rowerowym, jak również przejazd samochodów do posesji przy Kościuszki 227a, w tym również pojazdów uprzywilejowanych typu straż pożarna, policja i pogotowie.

Przeprowadzona wizja lokalna wykazała w początkowym okresie zablokowanie przejazdu dla pojazdów mechanicznych, a w drugiej kolejności całkowite zablokowanie również przejścia. Teren jest bardzo niekorzystny do awaryjnego przejścia bezpośrednio przez linię kolejową ze względu na stromą skarpę, duże natężenie ruchu kolejowego, jak również bardzo niekorzystne pole widzenia w związku z rozpoczynającym się pod mostem załamaniem  linii trasy kolejowej.

Zarząd Dzielnicy  postanowił użyć narzędzia jakim było złożenie interpelacji na ręce Prezydenta Miasta Katowice. Było to możliwe dzięki zaistniałej sytuacji, gdzie pan Mariusz Skiba będąc w Zarządzie Dzielnicy został również radnym Rady Miasta Katowice. Interpelacja została złożona 24 lutego 2011r. Została tak skonstruowana, żeby odpowiedź Prezydenta Miasta odnosiła się również do pisma PKP S.A. z 3-go lutego 2011r. proponującego przejęcie mostu do użytkowania przez Miasto Katowice.

Wielkość problemu polega na tym, że kolej jako właściciel nie posiada środków, miasto nie może remontować obiektów będących własnością innych podmiotów, a stan techniczny zagraża bezpieczeństwu użytkowników.

Oczekując na odpowiedź  przekonani jesteśmy, że złożona interpelacja rozwiąże problem wygospodarowania pieniędzy na szybki remont (naprawę) przedmiotowego mostu. Treść uzyskanej odpowiedzi zostanie przekazana do Państwa wiadomości.

Zenon Łuczak

4 odpowiedzi do "Zablokowany most"

 1. Adam  4 kwietnia 2011

  No panowie i panie mi się wydaje, że miasto i kolej powinno dojść do porozumienia co do wielu obiektów w Katowicach które się rozwalają i niszczeją np cały teren klubu kolejarz i tereny koło dworca PKP w Piotrowicach wszystko się tam rozwala niszczeje a szkoda ;-( kolej powinna oddać te tereny miastu i tyle a miasto zrobiłoby użytek z tego 😉

  Odpowiedz
 2. Adam  4 kwietnia 2011

  Tak samo jest z tym mostem daje dużo ludziom ale poco nam coś ułatwić lepiej zamknąć i powiedzieć że nie da się z tym nic zrobić kolej pozwala na niszczenie obiektów które mogły by służyć ludziom a one tylko niszczeją i tyle ;-( aż wstyd ile rzeczy się marnuje ;-( i takie mosty i domy i inne ;-(

  Odpowiedz
 3. adrian  15 kwietnia 2011

  mam w d… e kto się z kim porozumie w sprawie tego mostu gdyż nie obchodzą mnie tego rodzaju przepychanki w rodzaju kto za co odpowiada a tymczasem kogoś porazi prąd ktoś zginie pod kołami pociągu

  Odpowiedz
 4. Ewa  23 września 2011

  Urzędniczy ping – pong trwa. A nasi Radni – bezradni.

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.