FamurGrupa FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – wyłoniła generalnego wykonawcę robót, związanych z rozbudową zakładu Fabryki Maszyn FAMUR w Katowicach. Będzie nim spółka Skanska SA. Umowa została podpisana w dniu 14 stycznia. Prace zostaną rozpoczęte niezwłocznie. W zmodernizowanej fabryce produkowane będą m.in. maszyny nowej generacji do podziemnej eksploatacji węgla.

Projekt inwestycyjny „FAMUR 2″ obejmie budowę hal produkcyjnych i budynku zaplecza technologiczno-administracyjnego oraz zagospodarowanie terenu wraz z instalacjami zewnętrznymi. Wartość umowy wynosi 32,4 mln zł.

„Generalny wykonawca został wybrany w konkursie ofert. Skanska SA jest ekspertem w zakresie realizacji dużych, skomplikowanych projektów infrastrukturalnych, w tym ma bogate doświadczenie w dziedzinie budownictwa przemysłowego. Przedstawiła najbardziej atrakcyjną propozycję, zarówno pod względem kosztów, jak i terminu realizacji prac. Jest to dla nas szczególnie istotne, gdyż planujemy uruchomić fabrykę już na początku 2011 roku. Pod względem zakresu planowanych prac oraz innowacyjności, będzie to jedna z największych inwestycji w polskim przemyśle maszynowym w ostatnich latach” – mówi Waldemar Łaski, prezes zarządu FAMUR SA.

Przedsięwzięcie noszące nazwę „FAMUR 2″ zostanie zrealizowane w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (w Katowicach – Piotrowicach). W nowych halach produkcyjnych wytwarzane będą nie tylko nowoczesne maszyny górnicze, ale także napędy dużej mocy i ciężkie przekładnie przemysłowe. Zakład wyposażony będzie w pełne ciągi technologiczne, umożliwiające produkcję od wejścia materiału aż do finalnego wyrobu. Pozwoli to na wprowadzenie do oferty Grupy FAMUR maszyn i urządzeń o jeszcze lepszych własnościach i wyższych parametrach technicznych, co znacznie wpłynie na ich bezawaryjność i bezpieczeństwo górników.

Famur podał, że budowa hali rozpoczyna realizację projektu inwestycyjnego, polegającego na budowie hal produkcyjnych, zakupie maszyn i urządzeń oraz finansowaniu prac badawczo-rozwojowych, o planowanej sumie wydatków inwestycyjnych do końca marca 2011 roku przekraczającej kwotę 130 mln zł netto.

Leave a Reply

Your email address will not be published.