Mieszkali tu bogaci przedsiębiorcy, swoją siedzibę miała Izba Przemysłowo-Handlowa, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, kino „Przyjaźń” oraz teatr, banki i restauracja. W przyszłym roku w Pałacyku Goldsteinów przy placu Wolności 12a ma się znaleźć Urząd Stanu Cywilnego.

Pałac Goldsteinów to jedna z najbardziej luksusowych zabytkowych willi zachowanych do dziś w centrum Katowic. Powstała w latach 60. lub 70. XIX wieku. Właścicielami budynku byli przedsiębiorcy Abraham i Józef Goldsteinowie, którzy mieli tartaki w całej Polsce. Tartak mieścił się też na tyłach pałacyku. Na każdej kondygnacji willi znajdowało się osiem lub dziewięć pokoi, kuchnia, spiżarnia, łazienka i dwa pomieszczenia dla służby. W 1893 roku Goldsteinowie przenieśli się do Wrocławia, a katowicką willę sprzedali firmie „Kohlen Produzenten Georg von Gieshes Erben”. W pałacu mieściło się wtedy mieszkanie jej dyrektora.

One Response to "W Pałacyku Goldsteinów będzie Urząd Stanu Cywilnego"

  1. Ala  7 października 2010

    „W przyszłym roku w Pałacyku Goldsteinów przy placu Wolności 12a ma się znaleźć Urząd Stanu Cywilnego” artykuł pojawił się 3 lata temu, może w końcu się doczekamy. USC to jedno z ważniejszych miejsc w mieście – chciałoby się powiedzieć Panie Prezydencie !

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.