Popękana ziemia
Popękana ziemia

Dzisiejsza informacja jest z zakresu ciekawostek o Piotrowicach. Trzęsienia ziemi były i są zjawiskami powszechnymi na naszej planecie. Na szczęście nie każde jest bardzo silne. Siłę wstrząsu najczęściej określamy w tak zwanej skali Richtera. Na podstawie pomiarów amplitudy drgań sejsmicznych szacujemy energię wyzwoloną w czasie trzęsienia.

Ostatni wstrząs w Polsce, o sile 4 stopni w skali Richtera, wystąpił 9 lutego 2007 o godzinie 11:30 z epicentrum w Katowicach-Piotrowicach oraz równe 3 lata później, był wstrząs o sile 4,5 w skali Richtera 9 lutego 2010 w Bieruniu. Mieszkańcy odczuwają silne tąpnięcia. Sufity mieszkań pękają na spojeniach ze ścianami nośnymi, przesuwają się przedmioty, meble, tworzą się szczeliny w murach zabudowań. Większość mieszkańców odczuła wstrząs, ale poważnych strat w mieniu nie było.

Przyczyną trzęsień ziemi w Piotrowicach jest uskok kłodnicki. To uskok tektoniczny w województwie śląskim przebiegający przez Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską i południowe Katowice.

One Response to "Trzęsienia ziemi w Piotrowicach"

  1. Paweł  28 maja 2014

    Widzę, że ktoś tu „wykrakał” trzęsienie sprzed paru dni, które było ponoć odczuwalne na Manhattanie, w Kostuchnie, a nawet w Podlesiu …

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.