Remont ulicy Stabika
Remont ulicy Stabika

Ulica Stabika, skrót w kierunku Mikołowa i Tychów, jedna z bardziej dziurawych ulic w okolicy, w końcu doczeka się remontu. Jak wynikało z pism z Urzędu Miasta, opieszałość w remoncie wynikała z potrzeby skoordynowania remontu z położeniem kanalizacji w rejonie ul. Stabika i Bukszpanowej.

Dziwne jest że w XXI wieku w mieście pragnącym być Europejską Stolicą Kultury, brakuje tak podstawowej rzeczy jak kanalizacja – pewnie żadnego wpływu na to nie ma fakt, że dla osób, które zgodnie z prawem mogą wywozić zawartość szamba na pole (czyt. spuszczać je do rowu melioracyjnego kiedy nikt nie widzi) taka kanalizacja to tylko niepotrzebne koszta.

Bezsporny jest fakt, że ul. Stabika wymaga natychmiastowego remontu – straszą na niej nie tylko dziury ale i wystające zawory wodociągowe!!! a spacer jej poboczem może wkrótce zakończyć się tragicznie ze względu na natężenie ruchu i kulturę kierowców. Dlatego należy się cieszyć, że miasto w końcu rozpoczęło prace na tym odcinku. Żeby jednak nie było zbyt różowo, to prace te dalekie są od tego czego można się spodziewać po mieście europejskim a raczej przypominają to co turyści mogli zobaczyć na wczasach w Egipcie.

2 marca 2011 roku ruszył, długo oczekiwany remont. Robotnicy postawili znaki o sygnalizacji świetlnej (w domyśle wahadłowej), robotach drogowych i zakazie wyprzedzania. Tego samego dnia zdarli asfalt na jednym pasie jezdni przy osiedlu DomBudu na rogu Stabika/Bukszpanowa. Na tym ich działalność się zakończyła – dziś mija 12 dzień od rozpoczęcia „remontu” a na drodze nic się nie dzieje – poza tym, że utrudniono kierowcom jazdę i co poniektórzy skracają sobie drogę przez teren osiedla.

Wodociągi Miejskie nie poczuły się w obowiązku zadbać, o wygodę mieszkańców, właścicieli drogi przez osiedle. Mieszkańcy osiedla, które jako pierwsze odczuło pomysłowość miejskich służb przygotowali sie na zwiększony ruch „tranzytowy” – w najbliższych dniach w porozumieniu ze Strażą Miejską zostaną zamontowane znaki „zakaz wjazdu”, a ich przestrzegania będą pilnować patrole SM. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Ruchu Drogowego, w świetle nadanych uprawnień funkcjonariusze będą mogli ukarać kierowców mandatem.

Niestety to nie pierwszy przypadek, że jakiekolwiek remonty w naszym mieście robione są bez głowy i jakiegokolwiek pomyślunku – cieszyć się należy, że przynajmniej pomyślano i przy okazji remontu ul. Stabika zbudowane zostaną chodniki a cała inwestycja zostanie wykonana PO położeniu kanalizacji a nie przed.

Rangerek

Aktualizacja z 17 marca: Od wczoraj prowadzone są prace. Sygnalizacja świetlna jest ustawiona w ciekawy sposób. Skręcając w lewo z Bukszpanowej, widziałem samochody czekające na czerwonym świetle po prawej stronie, natomiast światło mnie już nie obowiązywało (widok ze zdjęcia).

Interpelacja u Radnej Ewy Kołodziej

5 Responses to "Remont ulicy Stabika"

 1. Antoni  20 marca 2011

  Dzisiaj przejeżdżałem ulicą Stabika, są już pierwsze wykopy. Nareszcie ulica ta jest remontowana, szczególnie, że jest to super skrót z Kostuchny na Zarzecze i dalej..
  Ulica zapadała się w kierunku pobocza i rowów melioracyjnych… 100% zagrożenia dla pieszych i dla kierowców pojazdów!!!

  Odpowiedz
 2. Katarzynka  23 marca 2011

  Ciekawa jestem kiedy uwzględniona w planach remontowych będzie ulica Wojska Polskiego i budowa normalnych chodników, bo po tym klepowisku to ciężko chodzić.

  Odpowiedz
 3. joo  4 kwietnia 2011

  Orientujecie się czy nawierzchnia na całej ulicy Stabika będzie wyremontowana?

  Odpowiedz
 4. rangerek  4 kwietnia 2011

  @joo tak zgodnie z załączonym pismem tak ale chyba dopiero po zakończeniu budowy kanalizacji -obawiam się że na razie zasypia żwirem i zwalcuja

  Odpowiedz
 5. Gabi  11 kwietnia 2011

  no tak rozkopali na dobre Stabika, końca nie widać tej żółwiej roboty, a Bukszpanowa dla pieszych jeszcze bardziej niebezpieczna przez wzmożony ruch tą ulicą. Jak można wyczytać z pisma wiceprezydenta K-c oświetlenie jak i chodnik na Bukszpanowej to kwestia planów na 2012 POD WARUNKIEM ZABEZPIECZENIA ŚRODKÓW FINANSOWYCH http://www.piotrowice.katowice.pl/wp-content/uploads/2011/03/interpelacja_stabika.pdf. Ładnie to ujęto…he

  Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.