Rada Jednostki Pomocniczej Piotrowice - Ochojec1000 podpisów brakuje, aby w Piotrowicach i Ochojcu ponownie utworzyć radę dzielnicy. W ubiegłym roku wyborów nie udało się przeprowadzić, bo zabrakło kandydatów na radnych.

1500 podpisów udało się już zebrać pod wnioskiem o przeprowadzenie wyborów do Rady Jednostki Pomocniczej Piotrowice – Ochojec. W ubiegłym roku, po czterech latach funkcjonowania, kadencja rady dzielnicy dobiegła końca, a nowych wyborów nie udało się przeprowadzić, bo zabrakło kandydatów na radnych.

Aby wybory doszły do skutku kandydatów powinno było być 32, a zgłosiło się 28.

Teraz droga nam się wydłużyła, aby przeprowadzić kolejne wybory, musimy najpierw zebrać poparcie dla inicjatywy powołania Rady – wyjaśnia Mariusz Skiba, katowicki radny, który zabiega o ponowne utworzenie rady dzielnicy.

Inicjatywę musi poprzeć 10 proc. mieszkańców Piotrowic i Ochojca. – To ok. 2,5 tys. osób – dodaje Skiba. Zbiórka podpisów trwa, a 11 kwietnia w MDK w Piotrowicach przy ul. Jankego zaplanowano spotkanie w tej sprawie (godz. 19.).

Po co Piotrowicom rada dzielnicy?
Bo to najprostszy łącznik między Urzędem Miasta a mieszkańcami – wyjaśnia Andrzej Dawidowski, przewodniczący rady poprzedniej kadencji. – Opiniowaliśmy plany zagospodarowania przestrzennego dla naszej jednostki, czy składaliśmy wnioski do budżetu – dodaje.

Prawda jest taka, że rada może tyle, co każdy mieszkaniec, ale dostęp do informacji ma łatwiejszy i szybszy. I siłę rażenia – poparcie mieszkańców, którzy wybrali członków rady – większą niż samotny petent.

Obecnie w Karłowicach jest osiem rad dzielnic. W ubiegłym roku przeprowadzono wybory do rady dla Wełnowca i Józefowca, o utworzenie takiego gremium zabiegają także mieszkańcy Bogucic.

Źródło: DZ

3 Responses to "Przywracamy Radę Jednostki Pomocniczej"

 1. Ewa  28 marca 2012

  Panie Mariuszu, trochę słabo się Pan stara!

  Odpowiedz
 2. Ewa  28 marca 2012

  Każdy z kandydujących powinien zebrać ok.80 podpisów i byłoby po problemie.

  Odpowiedz
  • Jacek  27 kwietnia 2012

   Dobry pomysł choć 80 podpisów to trochę mało jak na kandydata startującego do Rady Jednostki Pomocniczej Piotrowice Ochojec. Uważam że jak ktoś zdecydował się na kandydowanie to jest osobą ogólnie znaną i z pewnością zbierze np 100 – 150 podpisów.
   Swoją drogą ciekawe ile zebrali poszczególni startujący do Rady kandydaci? W rozmowach z mieszkańcami każdy się nad tym zastanawiał. Proszę o takie informacje dla mieszkańców naszych dzielnic będzie to swoisty ranking operatywności przyszłych radnych.

   Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.