Przewodnik po Katowicach szlakiem Koziołka MatołkaChcesz poznać Katowice z innej, nieznanej strony? Teraz masz okazję poznać je ze swoim dzieckiem! Do tej pory mieliśmy tylko do czynienia z przewodnikami po Katowicach i innych śląskich miastach dla – głównie – dorosłych czytelników, stworzonych przez dorosłych. A co z przewodnikami dla dzieci?

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach pomyślała o tym! Zachęciła młodych czytelników do stworzenia książki z jednym z ulubionych bohaterów literackich – Koziołkiem Matołkiem.

I tak 30 listopada 2009r. ukaże się „Przewodnik po Katowicach. Szlakiem Koziołka Matołka”. Żeby premiera nie była pustym słowem, Biblioteka przygotowała sporo niespodzianek: już 29 listopada w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach od będzie się „Poranek dla dzieci z Koziołkiem Matołkiem”, a przez cały następny tydzień bibliotekarze prowadzić będą wieczorne wycieczki po dzielnicach Katowic: należy zabrać tylko latarkę, dobry humor i ewentualnie parasol w przypadku niepogody.

100-stronicowe wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej powstało w nakładzie zaledwie 1 tys. egzemplarzy, dlatego mimo że jest bezpłatne, dostać przewodnik wcale nie będzie tak łatwo. Na stronie www.mbp.katowice.pl trzeba zagrać w grę miejską, właśnie z Koziołkiem Matołkiem i zagłosować na dziesięć najfajniejszych miejsc w Katowicach. To akcja promocyjna książki.

Pierwsza gra miejska ruszy dzień później, 30 listopada o godzinie 16:00 w Kostuchnie (filia MBP przy ul. Szarych Szeregów 62) i w Piotrowicach (filia przy ul. gen. Jankego 183). 2 grudnia w Filii nr 10 przy ul. Radockiego 70a o godzinie 16:00.

Gry miejskie potrwają do 7 grudnia. Mają pokazać najmłodszym, że miasto może być ciekawe. Taki sam cel przyświecał tworzeniu przewodnika. W sumie nad jego powstaniem pracowało około 100 osób, głównie utalentowane dzieci i młodzież. Za pomocą rysunków, komiksowych historyjek, zdjęć oraz kolażu mówią głośno o tym, co im się w mieście podoba i gdzie najchętniej spędzają swój wolny czas. Przewodnik różni się od tych tradycyjnych, w których nie ma na przykład placów zabaw, a w tym są. To przewodnik po miejscach, które za ciekawe uważają dzieci.

Leave a Reply

Your email address will not be published.