Nowa elewacja
Nowa elewacja

W Ochojcu przy ulicy Gen. Jankego na budynku starej restauracji powstał artystyczny malunek graffitti. Tym samym jedno z najbardziej odrapanych miejsc przeszło metamorfozę – w myśl hasła „Cieszyć się życiem w Katowicach”.

Odnowienie elewacji to inicjatywa Tomasza Godziek, kandydata do Rady Miasta Katowice.

„Codziennie przejeżdżam tą trasą, oprócz przejazdów kolejowych i gigantycznych korków, najbardziej denerwowała mnie właśnie ta brudna ściana. Skontaktowałem się z właścicielem, który okazał się bardzo otwarty na nowoczesną sztukę i przystał na propozycję odnowienia elewacji”.

W projekcie zdecydowano się umieścić symbole Katowic: modernę, Spodek, Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego oraz tramwaj. Tramwaj – jako symbol nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań problemów komunikacyjnych to rzecz której najbardziej brakuje na Południu Katowic.

W planach jest kolejna realizacja. Powstała idea, aby przybliżyć mieszkańcom postać generała Zygmunta Waltera-Jankego, którego imię nosi główna arteria Ochojca i Piotrowic.

6 Responses to "„Panorama katowicka” na ulicy Jankego"

 1. Pingback: Inicjatywa na Południu ~ odnowienie elewacji przy ulicy Jankego | Wspólne Piątki ~ Godziek ~ Spadziński ~ Tokarski

 2. Antoni  8 listopada 2010

  Pomysł z odnowieniem tej ściany jest bardzo dobry. Faktycznie korki, zamknięty przejazd i dojazd do centrum to nasz podstawowy problem. Cały problem tkwi jednak w węźle na Brynowie, gdzie krzyżuje się wiele kluczowych ulic. Tylko taka jedna uwaga: o planach przedłużenia linii tramwajowej z Brynowa słyszymy już od lat 80. Tramwaj miał jeździć wokół osiedla Odrodzenia. Planów jednak zaniechano. Chyba obecnie jest już to niemożliwe, kiedy ulica Jankego jest po modernizacji (ścieżki rowerowe, chodniki itd.) Nawet usytuowanie linii tramwajowej gdzieś „bokiem” będzie kolidować z terenami zielonymi oraz Rezerwatem Ochojec. Mówiąc krótko: nie ma już miejsca.

  Odpowiedz
 3. Adam  11 listopada 2010

  Jak wiadomo jest już projekt budowy drogi łączącej ul Bażantów z ul.Ziołową. Gdyby jeszcze wprowadzić w życie tzw. drogę południową – czyli przedłużenie Rzepakowej aż do Szpitala w Ochojcu, to można pomyśleć o budowie linii tramwajowej z pętlą za Kościołem na Os.Odrodzenia. I choć jestem za ochroną przyrody musimy jednak znaleźć wyjście z patowej sytuacji drogowej jaka ma teraz miejsce, bo w każdym innym wypadku dzielnicom południowym grozi całkowity paraliż komunikacyjny.

  Odpowiedz
 4. eMeN  13 listopada 2010

  cieszy mnie, że Piotrowice nam pięknieją… mała uwaga do autora tekstu z moich informacji wynika, że w tym miejscu funkcjonowało kiedyś kino, nie restauracja. z pozdrowieniami

  Odpowiedz
 5. Godziek Tomasz  13 listopada 2010

  eMeN: w tym miejscu funkcjonowała również restauracja

  Adam: niestety droga południowa narazie nie powstanie (protesty ekologów) – w ogóle projekt przebudowy DK 81 narazie idzie do szuflady (bez węzła przy Giszowcu), chodzi o ten projekt: http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs273.snc4/39992_110470099007136_110465112340968_69824_1271483_n.jpg

  Antoni: miejsce na tramwaj jest – jest to kwestia kasy, mniej kosztownym rozwiązaniem jest rozwój obecnej nitki kolei oraz wybudowanie kilku nowych stacji przesiadkowych

  w poniedziałek zaprezentuje jak ja to widzę

  pozdrawiam

  Odpowiedz
 6. Redaktor  13 listopada 2010

  W części, na której pojawiło się graffiti, faktycznie kiedyś było kino. Jednak ta cześć została dobudowana do budynku restauracji. Potwierdza to Pan Rudolf, wnuk właścicieli restauracji, o czym jest wspomniane w podlinkowanym artykule.

  Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.