Dla większości inwestorów, którzy dobrze poznali rynek akcji nadchodzi czas na poznanie derywatów. Jest to nie tylko forma zabezpieczenia portfela przed nagłymi zmianami kursów. Instrumenty pochodne stanowią doskonałą okazję do zarabiania na zmianach trendów. Pozwalają na łatwe dopasowanie strategii inwestycyjnej do aktualnej sytuacji panującej na rynkach finansowych.

Opcje czy kontrakty terminowe

Kontrakty terminowe – dla kogo będą najkorzystniejsze?

Na giełdzie można dostać instrumenty futures, które są standardową formą kontraktów terminowych. Stanowią umowę kupna lub sprzedaży wybranych aktywów inwestycyjnych. W chwili wygaśnięcia futures cena kontraktu i instrumentu bazowego zostają wyrównane. Są idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy są pewni swojej strategii, ponieważ ich realizacja zawsze dochodzi do skutku. Sprawdzą się w przypadku konserwatywnych inwestorów, dla których ważniejsze od zysku jest zabezpieczenie pozycji na wybranym instrumencie.

Argumenty przemawiające za opcjami

Opcje mają charakter niesymetryczny. Jedna strona – nabywca umowy – ma prawo do kupna lub sprzedaży instrumentu. Z kolei wystawca opcji ma obowiązek sprzedaży lub kupna tego instrumentu na żądanie nabywcy. Teoretycznie kontrakty opcyjne są podobne do kontraktów terminowych, ale mają zdecydowanie dużo elastyczniejszy charakter. Nabywca nie musi korzystać ze swojego prawa i nic się z tego powodu nie stanie. W zamian za ten przywilej musi on zapłacić premię wystawcy, niezależnie od tego, czy dojdzie do transakcji w przyszłości. Pod względem ryzyka opcje są bardziej ryzykowne od instrumentów futures.

Gdzie warto szukać najlepszych instrumentów pochodnych?

Kontrakty futures, podobnie jak opcje można kupować wraz z innymi instrumentami finansowe za pośrednictwem brokerów. Instytucje umożliwiają tworzenie kontraktów na akcje, indeksy giełdowe i inne walory notowane na rynku. Broker o stabilnej pozycji i dobrej reputacji posiada dostęp do wielu rynków i może zaoferować wsparcie dla aktywnych inwestorów. Doświadczeni gracze dostają zniżki na zakup instrumentów oraz mogą liczyć na dodatkowe korzyści. Bogaty wybór instrumentów pochodnych jest dostępny poprzez platformę Saxo, która udostępnia zaawansowane narzędzia dla inwestorów i atrakcyjne warunki współpracy.

Jaką instrument warto wybrać?

Wybór instrumentu zależy od doświadczenia i wiedzy inwestora. Początkujący mogą wybrać kontrakty futures, które będą dla nich wstępem do instrumentów pochodnych. Będą mogli zaznajomić się z tym rynkiem. Z kolei doświadczeni gracze znajdą więcej satysfakcji z korzystania z opcji. Poziom ryzyka dla tych instrumentów jest zdecydowanie wyższy i wymaga opanowania większych umiejętności.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.