Niwelacja to jedna z podstawowych prac ziemnych, która prowadzona jest po to, aby wyrównać grunt i przygotować go do dalszych etapów inwestycji. Do niwelacji zaliczane są także makroniwelacje. Na czym polegają tego typu roboty ziemne? Kiedy stosowane są najczęściej?

Makroniwelacja – co to jest?

Roboty ziemne określane jako makroinwelacje – http://mantrans.pl/makroniwelacje/ polegają na wyrównaniu znacznego obszaru. Dodatkowo mogą być one połączone ze zmianą podłoża, jakie występuje na tym obszarze, aby nadać mu określone właściwości.

Do wykonania prac tego typu stosuje się zaawansowany sprzęt ciężki, w tym koparki, ładowarki, koparko-ładowarki, kruszarki, spycharki. Za ich pomocą można szybko i łatwo przeprowadzić prace nawet na znacznych obszarach, oszczędzając czas i przyspieszając procesy inwestycyjne.

Z makroniwelacjami związane są także mikroniwelacje, które odnoszą się do prac prowadzonych na mniejszych obszarach.

Kiedy prowadzi się makroniwelacje?

Makroniwelacyjne konieczne są wtedy, gdy należy wykonać prace niwelacyjne na większych obszarach, które wymagają zastosowanie specjalistycznego sprzętu do prac ziemnych.

Najczęściej makroniwelacje prowadzone są przy realizacji dużych inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych, na przykład przy budowie dróg, w tym autostrad, dróg ekspresowych, osiedli mieszkaniowych, hal przemysłowych.

Jak przebiegają prace makroniwelacyjne?

Makroniwelacje wykonywane są według zatwierdzonego projektu, który uwzględnia uwarunkowania terenowe, w tym ukształtowanie oraz typ gruntu, jaki występuje na danym terenie. Są one zatem poprzedzane specjalistycznymi badaniami.

Następnie, po opracowaniu harmonogramów prac, na teren wjeżdża ciężki sprzęt, który rozpoczyna prowadzenie robót. W zależności od potrzeb wykonuje się roboty jak:

  • usuwanie nadmiaru gruntu
  • transport urobku
  • wyrównywanie gruntu
  • wzmacnianie gruntu
  • wymiana gruntu na nowy

Prace muszą być prowadzone według projektu, dzięki czemu możliwe jest stworzenie stabilnej podbudowy do prowadzenia dalszych etapów inwestycji. Dzięki temu można zredukować ryzyko katastrof budowlanych wynikających z nieprawidłowego osiadania, osuwania się gruntu.

Makroniwelacje – kto je wykonuje?

Prace jak makroniwelacje wymagają wykorzystania specjalistycznego zaplecza, dlatego też są one prowadzone przez wybrane firmy zajmujące się robotami budowlanymi. Odpowiednie zaplecze oraz wykwalifikowani pracownicy pozwalają firmie podjęcia się tak dużego przedsięwzięcia.

Adresy firm specjalizujących się w prowadzeniu robót ziemnych można sprawdzić już teraz online, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, uwzględniającą wymagania projektowe.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.