Dworzec PKP Piotrowice
Dworzec PKP Piotrowice

Nareszcie po ponad pięciu latach, na przystanku osobowym w Katowicach Piotrowicach zabrano się za sprawy ważne dla pasażerów korzystających z wyżej wymienionego dworca. Już od kilku tygodni w okolicach kładki i wiat peronowych było można zauważyć ludzi, którzy bardziej niż inni byli zainteresowani stanem infrastruktury, która zagrażała życiu pasażerów od ponad trzech lat. Jak się okazuje, zainteresowanie obiektem wyraził prezydent Katowic, Piotr Uszok, który zamierza twardo postawić założenie polegające na przebudowie Piotrowickiego dworca pozostawiając następnie perony, wiaty i automat biletowy.

Niestety wraz z decyzją PKP o likwidacji dworca, która dodatkowo jest władzom miasta na rękę, przepadnie artystyczne dzieło – mozaika śląskiego mistrza litografii Stefana Suberlaka. Malarz i grafik zmarły w 1994 r. specjalizował się w litografii, linorycie oraz drzeworycie. W swoich pracach pochodzący z Piotrowic artysta opowiadał o wiejskim życiu w metaforyczny sposób. Jego Suberlaka znajdują się w muzeach w Polsce i na świecie, m.in.: w Japonii, Australii i Wielkiej Brytanii. Mozaika w Piotrowicach pojawiła się pod koniec lat 60., gdy budynek został przebudowany.

Wracając do tematu kolei, kilka lat temu z Urzędu Miasta Katowice wyszły na światło projekty zupełnie nowych przystanków w obrębie miasta Katowice w ramach Szybkiej Kolei Regionalnej łączącej Tychy z Dąbrową Górniczą. Plany przebudowy przystanku Piotrowice były aż dwa, pierwszy z nich zakładał modernizację obecnej infrastruktury wraz z rozbiórką budynku dworcowego oraz gruntownym remontem kładki, która zostałaby przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych za pomocą specjalnych wind. Założenia drugiego były bardziej ekstremalne, dworzec miał zostać przeniesiony na wiadukt kolejowo-drogowy, który znajduje się nad ulicą Armii Krajowej. Dzięki takiemu zamysłowi, dojście do pobliskich generatorów ruchu uległoby znacznemu skróceniu. Oprócz tego zmniejszonoby liczbę peronów do dwóch, okrytych dużymi całoperonowymi wiatami, pod którymi znalazłyby się automaty oraz ławki dla oczekujących na pociąg podróżnych. Dobudowane zostałoby również przejście w kierunku parku Zadole. W obu projektach w pobliżu dworca wybudowane miały być specjalne parkingi.

Plan przystanku PKP Piotrowice
Plan przystanku PKP Piotrowice

Projekty te wydają się jednak zapomniane, a szkoda gdyż ich potencjał jest dosyć wysoki. Przede wszystkim sam przystanek stałby się bardziej przyjazny dla pasażera, jego możliwości znacznie by wzrosły, a przede wszystkim zmniejszyłby się chaos jaki przez ostatnie lata zapanował na dworcu.

Okazuje się jednak, że obecne prace mają nieprzemyślane efekty. Mało rozsądnym jest pozostawienie pasażerów bez możliwości bezpiecznego przejścia z peronów 1 i 2, na peron 3, z którego odjeżdża najwięcej pociągów w stronę Katowic. PKP PLK nie przygotowało nawet dodatkowego przejścia przez tory dla podróżnych udających się w kierunku południowym. Ludzie są więc zmuszeni do nielegalnego przechodzenia przez tory (Chociaż w tym wypadku jest to brak przygotowania przez PLK bezpiecznego przejścia) co niedługo może skończyć się tragedią.

Obawiam się, że pomimo planów będących właściwie na wyciągnięcie ręki, radni miasta Katowice, a przede wszystkim sam prezydent podejmą złą decyzję. Czasami warto przejść wstecz i skorzystać z dogodnych planów, które w obecnej sytuacji mogą okazać się bardzo przydatne.

Kładka PKP Piotrowice
Kładka PKP Piotrowice

Na sam koniec poruszę jeszcze jeden temat, a mianowicie projekt (również sprzed kilku lat) wybudowania stacji w pobliżu szkoły policji na ulicy Jankego. Założenia były takie aby perony wybudować asymetrycznie względem dwupoziomowego skrzyżowania, które miałoby zastąpić obecne i bardzo utrudniające skrzyżowanie jednopoziomowe. Tuż przy planowanym przystanku miała powstać pętla autobusowa. Czytając jednak wiele akcji polegających na doprowadzeniu do przeprowadzenia linii tramwajowej łączącej południowe dzielnice z centrum, wpadłem na pomysł wybudowania wielkiego centrum przesiadkowego właśnie na przystanku Jankego. W miejscu tym można wybudować pętle tramwajową umożliwiając tym samym przeprowadzenie linii tramwajowej przez całą ulicę Jankego od Brynowa. Skorzystaliby na tym szczególnie mieszkańcy, zamieszkujący tereny dalekie od linii kolejowych (Przede wszystkim os. Odrodzenia).

Nadesłano: Autor – Marcin Grupiński

4 Responses to "Katowice Piotrowice – nadeszły zmiany"

 1. Bogusław Jakubik  3 marca 2014

  Dobry wieczór.
  Jestem jak najbardziej za zachowaniem w naszej dzielnicy dworca kolejowego. Całe życie mieszkam w naszej części Miasta i nie jest mi obojętny jej wygląd i stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej, infrastruktury komunikacyjnej. Dworzec trzeba ratować jako obiekt służący kolei, zabytek kultury i znak rozpoznawczy Dzielnicy. Może przyszła pora, żeby w czasach galopującej innowacji, wyznaczyć mu nową, wielofunkcyjną rolę. Jaką? To zależy od demokratycznego wyboru mieszkańców. A tramwaj musi być!!! I Te wykrzykniki zrozumie każdy, kto w godzinach powrotów z Centrum, w określonych porach (coraz dłuższych) ma zamiar wrócić do „Siebie”! Tylko ten pojazd, tramwaj, jadący po swoim śladzie, nową, stworzoną dla niego drogą, niekolidującą ze starymi, zatłoczonymi traktami (ul. Jankego), ma szansę ulżyć naszej doli. Musimy o to zawalczyć! Ja przynajmniej mam pomysł jak to zrobić.
  Bogusław J.

  Odpowiedz
 2. Zenon  24 czerwca 2014

  http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,16190825.html
  http://katowice.gazeta.pl/katowice/51,35063,16190825.html?i=4

  Jest pomysł i są konkretne działania. Budynek dworca kolejowego w Piotrowicach może zostać uratowany.
  Planowano rozbiórkę budynku. Znajdująca się w budynku secesyjna perełka z mozaiką mistrza litografii Stefana Suberlaka (pochodzącego z Piotrowic) wydłużała decyzję o rozpoczęciu prac rozbiórkowych. Dzięki dobremu pomysłowi na jego zagospodarowanie, budynek jest na dobrej drodze do uratowania. Informacja o podjętych działaniach związanych z przedmiotowym budynkiem została potwierdzona przez dyrekcję PKP S.A (właściciela obiektu) na dzisiejszym roboczym spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim zwołanym przez pana Wicewojewodę.
  Zenon Łuczak.

  Odpowiedz
  • Marcin Grupiński  25 czerwca 2014

   Jestem bardzo szczęśliwy, że ktoś obcy zainteresował się tak wspaniałym budynkiem dworca, jakim jest ten w Katowicach Piotrowicach. Oprócz tego jestem zainteresowany zdobyciem elementów wnętrza dworca kolejowego (tabliczki itp.) do swojej własnej kolekcji. Będzie miło jeśli dojdzie do chęci współpracy, pozdrawiam. 😉

   Odpowiedz
   • Zenon  27 czerwca 2014

    Panie Marcinie, w sprawie gadżetów proszę o kontakt z właścicielem budynku lub zadania. Podam Panu namiary, lecz proszę o podanie swojego adresu e-mail. Mój adres luczakzenon@interia.pl

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.