Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa dwóch wieżowców w centrum miasta. Jeden powstanie przy Superjednostce, a drugi w pobliżu Silesia Sity Center. To jednak dopiero początek. Inwestorzy zapowiadają postawienie w Katowicach kolejnych wysokościowców. Jeśli ich plany zostaną zrealizowane, za kilka lat centrum i najbliższe okolice będzie widać ze znacznie większej odległości niż teraz.

Przynajmniej od kilku miesięcy specjaliści z rynku nieruchomości powtarzają, że w Katowicach jest wielki głód powierzchni biurowej najwyższej klasy. Brakuje też apartamentów. Dlatego kolejne firmy kupują działki w śródmieściu. Jako pierwsza swoje plany ujawniła spółka z kapitałem irlandzkim P.I.A Limited. Przy Superjednostce firma zamierza postawić 26 piętrowy wieżowiec, w którym znajdą się luksusowe mieszkania. Dokończy też, z przeznaczeniem na hotel, stojący obok budynek tzw. Katowickiego Centrum Biznesu. Apartamentowiec ma mieć cztery kondygnacje podziemne, w których znąjdą się garaże oraz 22 usytuowane nad ziemią. Budynek stanie na planie trójkąta. Wstępnie zakładamy, że będą w nim mieszkania o powierzchni od czterdziestu do nawet ponad dwustu metrów -zapowiadał na niedawnej prezentacji projektu Dieter Paleta, dyrektor Biura Architektonicznego „Arkat”. Na części dachu apartamentowca projektant chce zlokalizować zielony ogród. Wieżowiec będzie miał 55tys. m kw. powierzchni. Prace budowlane rozpoczną się najwcześniej w listopadzie i mają potrwać 18 miesięcy.

W ubiegłym tygodniu plany budowy dwóch biurowców ujawnił węgierski deweloper, firma TriGranit. Na terenie byłej kopalni Gottwald spółka wybudowała już centrum handlowo-rozrywkowe Silesia City Center. Obok powstaje także osiedle mieszkaniowe Dębowe Tarasy. TriGranit chce postawić dwa wysokościowce. Pierwszy będzie miał 34 kondygnacje i 125 metrów wysokości, a jego elewacja ma być czarna. Z kolei niższy obiekt w jasnym kolorze wyrośnie na 55 metrów i będzie miał 15 kondygnacji. -To, czy wybudujemy od razu oba biurowce, będzie zależało od zainteresowania przyszłych najemców, które, jak sądzę, będzie spore – mówi Janusz Olesiński, wiceprezes spółki budującej biurowce. Do końca października planujemy wystąpić o pozwolenie na budowę, tak, by prace mogły ruszyć jeszcze w tym roku. W 2009 roku planujemy oddanie do użytku pierwszego z budynków.

To jednak nie koniec. Wprawdzie kolejne firmy na razie nie chcą się chwalić swoimi planami, ale jak udało nam się dowiedzieć, powstanie w centrum kolejnych wieżowców jest pewne. Najwcześniej może to nastąpić na działce przy ul. Mickiewicza, pomiędzy klubem muzycznym „Spiż” a budynkiem Stalexportu. Inwestor wystąpił już o wydanie warunków zabudowy, co jest pierwszym krokiem na drodze do rozpoczęcia prac. Jak ustaliliśmy, przy ul. Mickiewicza mają powstać trzy budynki wyrastające ze wspólnej podstawy.

Najprawdopodobniej będą tak wysokie, jak obiekt Stalexportu -czyli niespełna 100 metrów). Mają się w nich mieścić m.in. biura i usługi. Równie tajemnicza jest na razie inwestycja planowana przy ul. Olimpijskiej w pobliżu Spodka na terenie po byłej kopalni Katowice. Grupa kapitałowa Gant SA z Wrocławia chce tu zbudować budynki mieszkalno-biurowe. Nikt z centrali firmy nie chciał nam zdradzić żadnych szczegółów dotyczących budowy wieżowca. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na działce przy Spodku mogą stanąć nawet trzy budynki o wysokości co najmniej siedemnastu kondygnacji.

W śródmieściu jest jeszcze przynajmniej jedna działka, na której mogłyby powstać wieżowce. Chodzi o teren przy ulicy Sokolskiej, za budynkiem wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego. Na razie jednak właściciel gruntu nie ujawnił swoich planów.

Trochę bardziej odległa wydaje się budowa wieżowca przed Superjednostką. Taki obiekt uwzględnił w swoim projekcie przebudowy przestrzeni od rynku do ronda Tomasz Konior. Budynek o nazwie Silesia Tower miałby stanąć tuż przy rondzie. To, czy taksie stanie, będzie zależało od rozmów z potencjalnymi inwestorami. Sprawa może się wyjaśnić jeszcze w tym roku.

One Response to "Inwestorzy chcą budować w Katowicach biurowce i apartamentowce"

  1. adrian  23 listopada 2009

    Z planów developerów w Katowicach wynika, że w najbliższym czasie powstanie ok. 15 wysokościowców. Najważniejsze jest ukończone studium aeronautyczne Muchowca. Jest zgoda na budowę od A4 do torów kolejowych 100 metrowców, a od torów do centrum 200 metrowców. Nie wiele kto wie ale zostały do kupienia bardzo atrakcyjne działki na terenach byłej Huty Baildon. Jest tam 20 ha. Jak to zostanie sprzedane to można się spodziewać wielkich inwestycji…

    Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.