Osiedle w Piotrowicach autor: Mycielski Architecture and Urbanism

TUP Property jest właścicielem ponad 8 hektarów gruntów w Katowicach (ul. Bażantów). Do tej pory tereny te były przeznaczone pod zabudowę przemysłową i logistyczną. Pod koniec 2007 r. spółka TUP Property podjęła starania o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla posiadanych działek. Wspierały je wtedy władze miasta. W styczniu 2008 r., w ramach warsztatów urbanistycznych Charette, powstała koncepcja unikalnego osiedla mieszkaniowego. Forest Hill (tak brzmi robocza nazwa inwestycji), może obejmować nawet 120 tys. m² powierzchni użytkowej.

Projekt został wykonany przez międzynarodowe grono specjalistów, architektów i urbanistów w dniach od 14 do 18 stycznia 2008, w ramach warsztatów Charrette.  – Metoda ta  w przeciwieństwie do tradycyjnych metod planowania zagospodarowania terenu daje możliwość poznania opinii wszystkich zainteresowanych stron w bardzo krótkim czasie i uwzględnienia tych głosów już na etapie tworzenia koncepcji.

Warsztaty Charrette KatowiceProjekt został przygotowany przez międzynarodowe grono architektów i urbanistów na zlecenie firmy TUP Property. Pracom planistycznym towarzyszyły wizyty przy ul. Bażantów oraz spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta Katowice m.in. Marianem Zychem z Wydziału Rozwoju Miasta oraz prezydentem Piotrem Uszokiem, specjalizującymi się m.in. w kwestiach zagospodarowania przestrzennego, komunikacji i budownictwa. W projekt zostali także zaangażowani przedstawiciele lokalnej społeczności i ekolodzy. W ten sposób zespół projektowy uzyskał pełną wiedzę o atutach i ograniczeniach terenu.

Koncepcja musiała uwzględnić znaczące zróżnicowanie obszaru. W konsekwencji zabudowa ma charakter kaskadowy, wysokość poszczególnych budynków została określona tak, aby tworzyć harmonijną całość. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy będą mieli piękny widok z okien. Ogromnym atutem Forest Hill jest także sąsiedztwo lasu, który stanie się integralną częścią osiedla. W swojej pracy projektanci inspirowali się architekturą modernistyczną oraz atmosferą Casablanki i Tel Awiwu.

Osiedle zlokalizowane będzie w bliskim sąsiedztwie Osiedla Odrodzenia, powstającego Osiedla Millenium oraz Lasów Murckowskich. Ze względu na bliskość lasów osiedle otrzymało roboczą nazwę Forest Hill – (Osiedle z nazwą czyli nie dla idiotów). Na powierzchni 9 ha powstanie 2 tys. jednostek mieszkaniowych, inwestor firma TUP S.A. przygotowuje ofertę pod średniozamożnych mieszkańców Katowic, dla rodzin z dzieckiem lub dla osób, dla których będzie to pierwsze mieszkanie. Oprócz mieszkań inwestor planuje wybudowanie centrum handlowo-usługowego na powierzchni około 10 tys. mkw.

Osiedle w Piotrowicach widok z okna autor: Mycielski Architecture and UrbanismGłównym założeniem koncepcji nowego osiedla jest stworzenie spójnej zabudowy o charakterze miejskim. Tym co wyróżnia projekt Forest Hill jest całościowe spojrzenie na potrzeby mieszkańców. Projekt integruje przyszłe osiedle z otaczającym je lasem, łącząc funkcje mieszkaniową, usługową i rekreacyjną. Projektanci zaproponowali na sąsiadującym z działką terenie miejskim stworzenie rodzinnego pola golfowego.

Zabudowa osiedla będzie zabudową kwartałową, w środku których znajdzie się mały park z elementami małej architektury i miejscami przeznaczonymi dla dzieci. Od strony Lasów Murckowskich planowane jest stworzenie pola golfowego. Osiedle nie będzie zamknięte czy ogrodzone, choć inwestor nie wyklucza możliwości ograniczenia dostępu osobom postronnym do wnętrz kwartałów.

Pod koniec roku 2007 TUP, właściciel działki, złożył w Urzędzie Miasta wniosek o zmianę charakteru działki, dla której przewidziane były funkcje przemysłowe na mieszkalne i komercyjne. Inwestycja ma zostać podzielona na etapy. Ile ich będzie jeszcze nie wiadomo, wszystko zależy od chłonności rynku. Wiadomo, że budowa pierwszego etapu ma rozpocząć się z chwilą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, co stanie się prawdopodobnie pod koniec roku 2008. Inwestor nie wie jeszcze z kim zrealizuje cały projekt. Nie wyklucza się również sprzedania całego projektu innemu deweloperowi czy budowy wspólnie z partnerem lub samemu.

Przypomnieliśmy inwestycyjne plany na nowe osiedle w Piotrowicach sprzed niecałych dwóch lat. Temat stał się na nowo gorący, ponieważ Rada Miasta Katowice zablokowała tę inwestycje.

Ponieważ pomysłu nie zaakceptowali radni, rozważa się stworzenie w tym miejscu bazy logistycznej.  Zgodnie z odrzuconym przez katowicką radę projektem domy w nowym osiedlu miały mieć po 11 pięter (choć z opisu inwestycyjnego wynika że tylko jeden centralny budynek ma tyle mieć).

Radny Stefan Gierlotka, jeden z przeciwników takiego rozwiązania, twierdzi, że nie pasowałyby do otoczenia. Jego zdaniem ich wybudowanie utrudniłoby życie kierowcom – w tej okolicy już teraz sporo czasu traci się w korkach. Ze względu na sąsiedztwo leśnego rezerwatu przeciwko inwestycji zaprotestowali też przyrodnicy. – To by oznaczało dla lasu śmieci i hałas

Co na to TUP Property? Joanna Wis, rzeczniczka firmy, mówi, że w sprawie wysokości domów może pójść na ustępstwa. Gdyby zaś budowa osiedla została zablokowana, w grę wchodzi np. baza logistyczna. – Jesteśmy firmą i jak każda musimy zarabiać – podkreśla rzeczniczka, ale dodaje zaraz, że firma liczy na kompromis w sprawie osiedla mieszkaniowego.

Teraz firma TOP Property wystawiła to na sprzedaż a tu ich Oferta inwestycyjna – Forest Hill Katowice

Materiały zebrane w: MM Silesia, Gazeta, TUP Property, Muratorplus

7 odpowiedzi do "Forest Hill – początek i koniec?"

 1. Saga  25 marca 2011

  Jako ktoś kto mieszka na Odrodzenia – kompletna porażka. Jak gdyby był tu potrzebny kolejny moloch sypialny. Stwierdzenie w projekcie, że poprawi to komunikację z centrum – faktem jest, że w obecnej chwili z centrum Katowic dojeżdża się godzinę jak nie półtorej. Gdybym mogła, to bym się stąd wyprowadziła.

  Odpowiedz
 2. Alek  26 marca 2011

  tramwaju – brak,
  autobus do centrum co 15 minut – brak
  dojazd do centrum – ul. Jankego i ul. Armii Krajowej
  remont dróg Tyskiej i Szewskiej – brak
  organizacja ruchu na Szewskiej (PKO) – parking na ulicy
  obiekt sportowy – Gim 19 – ale czy bd dla wszystkich dostępny?
  dofinansowanie SM Silesia przez UM – brak
  remont obwodnicy osiedla – 1/3

  INWESTYCJE:
  – nowe osiedle
  – międzynarodowy dworzec autobusowy
  – dziwne wycinanie drzew za osiedlem Odrodzenia

  BRAK MI SŁÓW

  Odpowiedz
  • Adam  4 kwietnia 2011

   Kolego jak nie podoba ci się ilość autobusów do centrum to wyprowadź się na Witosa to dopiero zobaczysz co jest do bani z Piotrowic co chwile mamy coś co jedzie do Katowic wolno ale jedzie inne dzielnice mają gorzej pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. DS  30 marca 2011

  Hm?
  Fakt autobus jest nawet częściej. Na przykład godzina 7: 297- 06 21 36 51, 804- 14 29 44 59 + 138/238 które dają możliwość przesiadki. Pod względem komunikacji autobusowej jest to jeden z lepiej skomunikowanych rejonów Katowic.

  Odpowiedz
  • Bogdan  1 kwietnia 2011

   Czy można szczycić się autobusem, który przejeżdża połowę swojej trasy nie zatrzymując się
   na przystankach !!!!!!!!!! Linia 804 (kiedyś tzw.przyspieszona do centrum) teraz wozi do Brynowa
   powietrze, wypala paliwo i zajmuje miejsce na drodze zamiast przewozić pasażerów i to cztery
   razy na godzinę !!!!????

   Odpowiedz
   • Adam  4 kwietnia 2011

    No kolego jak masz pisać bzdury to nie pisz ten autobus zawsze pozwala na szybkie dotarcie do Brynowa taka jego rola ja bym miał pretensje czemu jeszcze tramwaj nie dociera do Odrodzenia tramwaje by zarobiły ludzie by się szybko do Katowic dostali no ale może kiedyś się doczekamy 😉
    Jak i przebudowy Kościuszki i kolejowej wtedy wszystko się zmieni dojazd do osiedla będzie super ale musimy poczekać aż do tego dojdzie plany są zaszczytne tylko niech je zrobią a będzie super.

    Odpowiedz
 4. Adam  4 kwietnia 2011

  Dziwie się że miasto nie wyremontowało do tej pory odcinka drogi koło archiwum państwowego to wstyd i tyle taka fajna droga która odciążyła by wyjazdy z osiedla a nikt tam nie jeździ bo szkoda zawieszenia ;-(
  aż dziwie się że nikt z milenium i odrodzenia tym się nie zainteresował

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.