Platforma tradingowa to jedno z najistotniejszych narzędzi, które pozwala nam w łatwy i komfortowy sposób inwestować swoje środki na międzynarodowych giełdach. Jednocześnie, to właśnie platforma tradingowa i jej jakość powinna stanowić głównym czynnikiem decyzyjnym przy wyborze brokera. Jakie cechy platformy transakcyjnej są najważniejsze?

Czym jest platforma tradingowa?

Zanim jednak przejdziemy do analizy cech dobrej platformy tradingowej, wyjaśnijmy dokładnie, czym tak naprawdę jest serwis transakcyjny. To oprogramowanie w formie aplikacji komputerowej, mobilnej czy WWW, które łączy nasze konto inwestycyjne z międzynarodowymi rynkami inwestycyjnymi. W ramach takiej platformy mamy możliwość kupować i sprzedawać instrumenty finansowe dostępne w ramach oferty brokera

Platforma tradingowa zapewnia więc dostęp do rynków akcji z całego świata, ale także innych rynków, jak rynku walutowego, szerokiej oferty funduszy notowanych na giełdzie (ETF), surowców czy innych instrumentów pochodnych, jak kontrakty i opcje. Platforma transakcyjna oprócz bezpośredniego dostępu do rynków gwarantuje nam także zaawansowane narzędzia analityczne, za pośrednictwem których nasze decyzje inwestycyjne będą znacznie bardziej przemyślane. 

Dla kogo nowoczesna platforma tradingowa?

Kto powinien zainteresować się platformą tradingową? Przede wszystkim osoby, które od jakiegoś czasu już myślą o samodzielnym inwestowaniu swoich oszczędności, ale nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Założenie konta u brokera Saxo i instalacja platformy tradingowej to proces błyskawiczny i bezproblemowy. Już po chwili będziemy w stanie dokonać pierwszych transakcji  wygodnie i komfortowo – z poziomu kanapy we własnym salonie.

Bez względu na to, czy dopiero rozpocznamy przygodę z inwestycjami, czy od wielu lat inwestujemy na różnych rynkach, każdy z nas w swojej strategii uwzględnia kwestie analizy technicznej i fundamentalnej. Ta pierwsza jednak nie może obyć się bez różnorodnych wskaźników, oscylatorów i możliwości nanoszenia na wykres swoich własnych linii wsparcia czy oporu. Jeśli zatem zależy nam na pracy z takimi narzędziami, nowoczesna platforma tradingowa będzie idealnym rozwiązaniem. 

Co powinna zawierać profesjonalna platforma tradingowa?

Jeśli już wiemy czym jest platforma tradingowa, i kto powinien zainteresować się tą formą inwestowania, sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze brokera i platformy tradingowej. Istotne czynniki to przede wszystkim:

  • Intuicyjna obsługa platformy – dla początkujących inwestorów widok platformy może być czymś przerażającym. Dlatego tak istotne jest, by każda platforma inwestycyjna przy zachowaniu bogactwa funkcji charakteryzowała się łatwą obsługą, z którą poradzi sobie nawet początkujący inwestor.
  • Możliwość inwestycji w różne produkty inwestycyjne – broker powinien zapewnić nam optymalną liczbę produktów, w które jesteśmy w stanie inwestować. Nie tylko akcje, ale też kryptowaluty, waluty, surowce, ETF czy opcje. Wszystkie te produkty powinny być dostępne z poziomu jednej platformy transakcyjnej.
  • Mnogość narzędzi analitycznych – Dobra platforma transakcyjna to taka, która przy zachowaniu intuicyjności nie rezygnuje z bogactwa narzędzi analitycznych. Te jednak odpowiednio zaprojektowane powinny być zawsze łatwe do odnalezienia. 
  • Dostępna wersja demo – Platforma transakcyjna to miejsce nie tylko zawierania transakcji, ale też tworzenia strategii i testowania jej, a przede wszystkim nauki. Dlatego dobra platforma powinna zapewniać również dostęp do wersji demonstracyjnej, w której nie ryzykujemy własnych pieniędzy, a bazujemy na wirtualnym kapitale.
  • Wariant mobilny platformy – Intensywny dzień na rynku a my nie mamy dostępu do komputera domowego? To powód, dla którego dobra platforma transakcyjna powinna zapewnić także alternatywną wersją mobilną, z poziomu której uzyskamy dostęp do istotnych narzędzi inwestycyjnych. 

Jeśli platforma spełni przynajmniej większość tych elementów, możemy bez zastanowienia otworzyć konto u brokera i rozpocząć za pośrednictwem tego właśnie systemu inwestować i odnosić sukcesy. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.