Rawa Katowice
Rawa Katowice

Drużyna futbolu amerykańskiego, AZS Silesia Miners, jest już doskonale znana katowiczanom. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że w naszym mieście od czterech lat funkcjonuje klub, którego zawodnicy uprawiają inny sport rodem z USA. Mowa o Baseballowym Klubie Sportowym Rawa Katowice. – Oficjalnie funkcjonujemy od 10 września 2006 roku. Wtedy odbyło się spotkanie założycielskie. Ale wszystko zaczęło się dwa lata wcześniej, od grupy znajomych, którzy pod wpływem amerykańskich filmów postanowili zaznajomić się z tematyką niszowego w Polsce sportu – mówi Łukasz Gubała, zawodnik i menadżer Rawy.

Początki nie były jednak łatwe. – Najtrudniej było znaleźć chętnych do gry. Dopiero od roku skład jest w miarę stabilny – przyznaje Gubała.

W kwestii organizacyjnej założyciele klubu mogli natomiast liczyć na Polski Związek Baseballowy, który nie tylko pomógł w zdobyciu niezbędnego sprzętu, ale zaoferował darmowy kurs instruktorski. Nieoceniona okazała się również pomoc innych polskich drużyn. – Tego, w jaki sposób współpracują ze sobą kluby bejsbolowe w Polsce, nie da się porównać z żadną inną dyscypliną. Drużyny z Kutna, Kędzierzyna-Koźla czy Władysławowa podzieliły się z nami sprzętem. To dla nas ogromne wsparcie – ocenia menadżer Rawy.

Bejsbolowe treningi odbywają się na boisku Kolejarza w Piotrowicach przy ulicy Asnyka. W okresie wakacyjnym zajęcia odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 16.30 oraz w niedziele o 16.00. Katowiczanie nie występują jednak w żadnej z trzech lig funkcjonujących w Polsce. – Aby grać nawet w najniżej z nich, potrzebny jest sponsor. Drużyna zobowiązana jest do zorganizowania jednego turnieju, a na to w chwili obecnej nas nie stać. Kosztowne są również wyjazdy – wylicza Gubała. Ale działacze katowickiego klubu mają nadzieję, że już w kolejnym sezonie, który rozpocznie się wiosną 2011 roku przystąpią do rozgrywek drugiej ligi (w Polsce działa jeszcze ekstraklasa i I liga). Pod tym kątem prowadzony jest nabór do drużyny. Wszyscy chętni mogą po prostu przyjść na trening, gdzie czeka na nich sprzęt i fachowa pomoc w zapoznaniu się z zasadami gry.

2 Responses to "Baseballowy Klub Sportowy Rawa trenuje na Kolejarzu"

 1. 4  10 września 2010

  Mecz baseball’u pomiędzy Rawa Katowice – Kings Kraków
  Boisko „Kolejarz” 12.09. o godzinie 15

  Odpowiedz
 2. Olek  13 września 2010

  Nasz Kolejarz chce żyć i przyciąga ludzi sportowo aktywnych.
  Tu są fotki mego autorstwa z meczu:

  http://picasaweb.google.pl/aleksander.jasik/KingsKrakowRawaKatowiceMeczNaBoiskuKolejarzPiotrowice#

  Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.