W Katowicach około 300 tysięcy odbiorców jest bez dostaw ciepła. Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poinformowała, że ciepłownia odcięła dopływ ciepła, aby zlokalizować awarię, która dotyczyła 16 tysięcy odbiorców. Awaria powinna być usunięta do wieczora.

Ok. 16 tys. mieszkań w Katowicach zostało w poniedziałek rano pozbawionych dostaw ciepła wskutek awarii na głównej magistrali przesyłowej. Awaria dotknęła głównie mieszkańców osiedla Paderewskiego, tzw. starej i nowej Ligoty oraz osiedla Odrodzenia czyli całej ulicy Radockiego. Powinna zostać usunięta do wieczora.

Jak poinformował Jacek Urban z katowickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, przeciek nastąpił na głównej magistrali o średnicy 900 mm w pobliżu ul. Murckowskiej. Ciepłociąg biegnie tam pod ziemią. Zasila m.in. położone w pobliżu autostrady A4 katowickie osiedle Paderewskiego, część dzielnicy Brynów, tzw. starą i nową Ligotę oraz osiedle Odrodzenia.

Ekipy techników pojechały już na miejsce. Najprawdopodobniej pęknięcie nastąpiło w komorze ciepłowniczej, nie będzie więc konieczności rozkopywania ziemi ciężkim sprzętem. Jak oszacował Urban, naprawa i ponowne napełnianie sieci mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Przyczyny awarii nie są jeszcze znane. Trzeba najpierw odpompować wodę, a potem dostać się do miejsca awarii. Po odizolowaniu tego miejsca nastąpi zrzut wody z rurociągu, a potem zobaczy się, czy trzeba napawać łatę, czy wymienić kawałek rury.
Źródło: PAP

Leave a Reply

Your email address will not be published.