ul. Armii Krajowej fot. vtgbart
ul. Armii Krajowej fot. vtgbart

Na początku tego roku radna Ewa Kołodziej interpelowała u Prezydenta Katowic w sprawie wyeliminowania pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość na ulicy Armii Krajowej w dzielnicach Piotrowice, Kostuchna i Podlesie. W tekście możemy przeczytać co następuje:

Proszę Pana Prezydenta o skuteczne działanie w sprawie walki z piratami drogowymi w południowych dzielnicach Katowic. W dzisiejszych czasach plagą są kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość zwłaszcza na terenie zabudowanym. Dodatkowo do tak szybkiej jazdy, „nasze” drogi nie są całkowicie przygotowane, są zbyt wąskie oraz niedostosowane to tak dużej ilości samochodów (nie wspominając o nie najlepszej nawierzchni zwłaszcza po okresie zimowym). (…) Proszę więc o udostępnienie wymienionej w odpowiedzi (z dnia 26.10.2009 r.) analizy wypadkowości wraz z seria kontroli drogowych dotyczących wnioskowanego odcinka ulicy Armii Krajowej ? Proszę również o udostępnienie informacji dokumentów będących podstawą do utworzenia omawianej analizy ?
Gorąco proszę w imieniu mieszkańców Katowic, zwłaszcza dzielnic południowych, w tym szczególnie z dzielnic Podlesie i Kostuchna, o niezwłoczną odpowiedź i interwencję w powyższej sprawie.

Dołączona jest opinia …

że przeprowadzona przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach analiza wypadkowości oraz seria kontroli drogowych, nie wykazały podwyższonych wskaźników dotyczących zdarzeń drogowych, jak również rażących przykładów przekroczeń prędkości. W związku z powyższym, sytuacja ruchowa na ww. odcinku drogi uzasadnia utrzymanie obowiązujących ograniczeń prędkości, wynikających z przebiegu drogi na obszarze zabudowanym.
Informuję jednocześnie, że warunki ruchu w tym rejonie pozostaną w dalszym ciągu monitorowane przez Komendę Miejską Policji. W sytuacji wystąpienia zagrożeń, sprawa będzie ponownie rozpatrzona w zakresie możliwości wprowadzenia dodatkowych ograniczeń w ruchu.

Jednak niedawno zakończyła się akcja „Prędkość” gdzie policjanci z katowickiej drogówki zatrzymali 88 kierowców, którzy szarżowali swoimi autami z prędkością większą od dopuszczalnej. Akcja prowadzona była na ulicy Armii Krajowej. Kierowcy zapłacili łącznie prawie 18.000 złotych. Na koncie każdego z nich pojawiły się karne punkty.

Policjanci z katowickiej drogówki prowadzili tę akcję na ulicy Armii Krajowej. Między innymi od jej mieszkańców  otrzymali wiele informacji, że kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość. Zamiast 40 km/h, szarżują swoimi autami z prędkością o kilkadziesiąt kilometrów większą. Efekt kilkudniowej akcji to 88 kierowców, którzy zostali zatrzymani za jazdę z prędkością większą od dopuszczalnej. Rekordzista przekroczył ją o prawie 60km/h. Wszyscy  zostali ukarani mandatami. Łącznie zapłacili prawie 18.000 złotych. Na koncie każdego z nich pojawiły się karne punkty, które w przyszłości mogą skutkować cofnięciem uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych  i ponownym egzaminem w celu odzyskania prawa jazdy.

Tytułem komentarza kończącego, kiedyś, gdy nie było ronda, udało rozwinąć się prędkość o wiele większą niż zatrzymany rekordzista.

3 Responses to "Akcja „Prędkość” na Armii Krajowej"

 1. rangerek  15 października 2010

  Pewnie jeszcze 20 postawmy 😉
  tak jestem wśród tych zatrzymanych – jechałem aż 55 – straszne zwłaszcza ze chodnik od drogi oddzielony – przyznaje nowo postawionego 40 nie zauważyłem albo nie zwróciłem na niego uwagi
  ale z drugiej strony stawianie znaków ograniczenia tylko po to żeby łapać jest zwyczajnie głupie – problemem nie jest prędkość tylko debile i furiaci za kółkiem

  a co do rondka to zanim powstało wydaje mi się ze przy cmentarzu był fotoradar

  Odpowiedz
 2. Antoni  15 października 2010

  40km/h na tym prostym odcinku to trochę przesada. Normalne ograniczenie do 50 spokojnie by wystarczyło. Wiadomo, to zależy od kierowców. Policja powinna łapać tych prawdziwych piratów drogowych co znacznie przekraczają dozwolone prędkości i łamią przepisy, a nie osoby które jadą 55 km/h.
  A tak na marginesie więcej pieniędzy by się uzbierało z mandatów za parkowanie samochodów na ścieżce rowerowej na ulicy Jankego (które jest notoryczne) ŚCIEŻKA TO NIE PARKING!! oraz za parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych 🙂

  Odpowiedz
 3. rangerek  16 października 2010

  Zgodzę się z @Antonim ścieżki pilnujcie i miejsc dla niepełnosprawnych – mnie do szalu doprowadzają X5, passaty i dostawczaki tak poparkowane
  a wracając do ograniczeń – jak najbardziej ale z głową – taka droga jak AK jeśliby wiodła przez wieś byłaby 70 a przez Sołtysowice 40 ech
  chętnie podyskutuje ze zwolennikiem ograniczenia ale merytorycznie 🙂

  Odpowiedz

Leave a Reply

Your email address will not be published.