Szczególnie cieszą obecnie wszelkie inicjatywy realizowane przez młodych ludzi. Bo to młodzież często posądza się o brak zainteresowania sprawami lokalnej społeczności, bierność, znikomą aktywność i niezdecydowanie. Tym bardziej zwrócić uwagę należy na wszystkie oddolne inicjatywy, w które młodzi ludzie angażują się coraz to częściej.

Jednym z przykładów takich działań jest projekt uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Ich przedsięwzięcie nosi nazwę „Robimy HAUas”, bo – jak mówią sami licealiści – chcą zrobić hałas, aby zwrócić uwagę innych na problemy dotyczące zwierząt i środowiska naturalnego. Swoje działania realizują pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice pana Marcina Krupy, we współpracy z organizacjami Otwarte Klatki, Greenpeace i Biblioteką Śląska. Działają w ramach ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z teorii”, która to polega właśnie na organizowaniu oddolnych inicjatyw przez młodzież. Takie przedsięwzięcia są później oceniane i nagradzane prestiżowymi certyfikatami.

Uczniowie z III Liceum prowadzą prelekcję w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie całego województwa śląskiego, m.in. i w Piotrowicach. Uczą, jak zajmować się zwierzętami i jak walczyć o ich prawa. Na swoich konferencjach pokazują zaś, w jaki sposób można pomóc całemu środowisku naturalnemu, sięgając po tzw. metody „zero waste”, polegające na niwelowaniu ilości wytwarzanych odpadków. Licealiści prężnie działają w mediach społecznościowych (zapraszamy na ich Facebookowy profil: https://www.facebook.com/robimyhauas ), a obecnie organizują konkurs dla uczniów katowickich szkół, dzięki któremu ich młodsi koledzy zgłębią tajniki podstaw myślenia ekologicznego.

Jak mówią sami organizatorzy projektu – warto działać! Nawet najmniejsze inicjatywy są warte uwagi, bo to właśnie one zmieniają świat wokół nas, a dla młodzieży są źródłem wielkiego i tak potrzebnego dziś doświadczenia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.