blinkee.city ing

Od kilku dni w Katowicach można zauważyć poruszające się po mieście skutery elektryczne na wynajem. Blinkee.city to polski startup, który udostępnia hulajnogi i skutery elektryczne w modelu współdzielenia. W mieście dostępnych jest 100 skuterów i 100 hulajnóg dzięki współpracy z ING Bankiem Śląskim (nie da się nie zauważyć logotypów)

Wypożyczenie hulajnogi to koszt 2,50zł za uruchomienie i potem 0,49zł za minutę, natomiast skuter elektryczny to 0,59 zł (dla studenta) / 0,69 zł za minutę jazdy (maksymalna opłata dzienna nie większa niż 89zł. Hulajnogi są dostępne w głównie w centrum miasta, parku Kościuszki, na Muchowcu, Silesia City Center czy nawet przy wejściu do Śląskiego ZOO.Skutery maja strefę znacznie większą, sięgającą do wielu katowickich dzielnic. W Piotrowicach strefa wypożyczenia skutera to całe osiedle Manhattan, fragment ulicy Jankego, Armii Krajowej, Wilczewskiego. Strefa sięga też na obrzeża Kostuchny do Bażantowa i ulicy Tunelowej (Miłe Zacisze).

Strefa skuterów elektrycznych
Strefa skuterów blinkee.city w Piotrowicach

Jak wypożyczyć skuter?

Skutery zaparkowane są w określonych przez blinkee.city strefach, które obejmują centrum i dalsze zakątki miasta.

  1. Pobierz bezpłatną aplikację blinkee.city – na urządzenia z systemem Android aplikację pobierzesz ze sklepu Google Play. Na smartfony wyposażone w system iOS aplikację ściągniesz ze sklepu App Store.
  2. Załóż konto w aplikacji – zarejestruj się w aplikacji I zapoznaj się z regulaminem. Jeśli na etapie rejestracji zezwolisz aplikacji na dostęp do informacji o lokalizacji urządzenia, będziesz mógł łatwiej lokalizować dostępne najbliżej skutery.
  3. Zweryfikuj konto – zrobisz to klikając w link w mailu przesłanym do Ciebie od blinkee.city.
  4. Podepnij dokument – aby wypożyczyć i prowadzić skuter musisz załączyć zdjęcie dokumentu uprawniającego do jazdy. Może być to prawo jazdy kategorii „B”, a także prawa jazdy kategorii „B1” i „AM”. Weryfikacja uprawnień nastąpi w ciągu 24 godzin – ale najczęściej dzieje się to szybciej. Można też przedstawić dowód osobisty, w przypadku braku prawa jazdy.
  5. Podepnij kartę płatniczą – z niej będą ściągane opłaty za korzystanie z hulajnóg. Już możesz wypożyczać!
  6. Wybierz skuter –w aplikacji wyświetla się przejrzysta mapa, na której zobaczysz własną lokalizację i lokalizację dostępnych skuterów. Jeśli najbliższy skuter znajduję się w pewnej odległości, możesz go zarezerwować na 15 minut. Jednak w tym czasie musisz do niego dotrzeć – inaczej rezerwacja przepadnie. Na miejscu wystarczy w aplikacji wybrać przycisk „wypożycz”. Skuter uruchamia się automatycznie, a w aplikacji pojawi się instrukcja jak postępować dalej.
  7. Jak prowadzić? To proste! Zielonym przyciskiem na kierownicy otwieramy tylny kufer. Znajdują się kaski i higieniczne podkładki. Zakładamy ochronne nakrycie głowy, wskakujemy na skuter i jedziemy, dokąd chcemy.
  8. Zakończenie wynajmu. Jeżdżąc skuterem możesz poruszać się po wybranych drogach i robić postoje tam, gdzie jest Ci wygodnie. Jednak zaparkowanie i zakończenie wynajmu możliwe jest tylko w wyznaczonych strefach (to pole na mapie w aplikacji zaznaczone na zielono). Zaparkuj skuter, schowaj kask do kufra i zakończ jazdę w aplikacji, klikając „Zakończ”.

Przydatne wskazówki:

  • W aplikacji blinkee.city można sprawdzić, jaki aktualnie zasięg ma wybrany przez nas skuter. Warto zwrócić na ten szczegół uwagę, aby w trakcie przejażdżki nie zaskoczyło nas rozładowanie akumulatora.
  • Skuterem może podróżować kierowca i jeden pasażer.
  • Skuter rozpędzimy do 45 km/h. Zawsze pamiętaj o zasadach bezpiecznej jazdy!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.