Biorąc pod uwagę, ile jest różnych rodzajów nitownic, nie powinno dziwić, że czasem wybór odpowiedniego narzędzia może być nie lada problemem. Różne typy nitownic lepiej sprawdzają się w zależności od tego, jaką konkretnie pracę mamy do wykonania i w jakich warunkach. Gdzie szukać takich narzędzi w Katowicach i czym się kierować przy wyborze?

Gdzie kupić nitownicę w Katowicach i okolicach?

Wybór mamy całkiem spory – jest wiele miejsc, w których można poszukać odpowiedniej nitownicy. W Katowicach, jak w praktycznie każdym dużym mieście, znajdziemy sklepy narzędziowe należące do dużych sieci, takich jak Castorama, OBI czy Leroy Merlin. Działają też takie sklepy jak chociażby Cabo Narzędzia czy Praxer – ten ostatni wprawdzie z centralą w Warszawie, ale posiadający oddział w Katowicach.

Wreszcie nie musimy przecież ograniczać się do Katowic, gdy w ich sąsiedztwie również nie brakuje takich sklepów. Nie musimy też szukać w sklepie ogólnonarzędziowym. Jeśli chcemy mieć pewność, że znajdziemy sprzęt dobrej jakości, możemy zajrzeć do bardziej specjalistycznego sklepu, takiego jak INCOP (www.incop.pl), którego oferta obejmuje właśnie nitownice i inne narzędzia oraz akcesoria potrzebne do profesjonalnego łączenia. W takich bardziej wyspecjalizowanych sklepach możemy zazwyczaj liczyć na fachową pomoc i indywidualne podejście do klienta.

Jakie są rodzaje nitownic?

No dobrze, a jaki właściwie mamy wybór, kiedy chodzi o nitownice? Trzeba to porządnie przemyśleć. Nitownice ręczne mają tę przewagę nad innymi typami, że nie wymagają żadnego zasilania, więc możemy z nich korzystać praktycznie w każdych warunkach. Również obsługa jest prosta. Nitowanie za pomocą tego narzędzia charakteryzuje się dodatkowo dużą precyzją.

Nitownica pneumatyczna natomiast jest o tyle wygodniejsza w użyciu, że nie wymaga od nas dużej siły – musimy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk. Dzięki temu nie zmęczymy się tak szybko jak w przypadku użycia nitownicy ręcznej. Można to docenić szczególnie wtedy, gdy mamy do zamocowania dużą liczbę nitonakrętek. Tempo pracy jest oczywiście również szybsze, a siła zacisku większa.

Wadą tego typu narzędzi jest konieczność zapewnienia im stałego dopływu sprężonego powietrza. W tym celu trzeba podłączyć dodatkowy osprzęt, a to niekiedy ogranicza swobodę pracy.

Kompromisem może być nitownica akumulatorowa. Tutaj mamy siłę zacisku większą niż w przypadku narzędzi ręcznych, ale dzięki zasilaniu akumulatorem nie potrzebujemy kabli ani ciężkiego osprzętu, więc swoboda pracy jest większa niż w przypadku nitownic pneumatycznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając nitownicę?

Wybierając takie narzędzie, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. Jedną z nich jest wielkość nitownicy. Tu zwykle coś jest kosztem czegoś – mniejsze narzędzia są wygodniejsze w użyciu i pozwalają nam na pracę nawet w trudniej dostępnych miejscach. Za to większe zapewniają większą stabilność, bo możemy je na przykład oprzeć o stół roboczy.

Oczywiście musimy sprawdzić, z jakimi typami końcówek roboczych narzędzie jest kompatybilne. W kwestii wygody warto zwrócić uwagę, czy nitownica ma dopracowaną rękojeść z antypoślizgowymi uchwytami.

Wybierając nitownicę elektryczną, trzeba przede wszystkim przywiązywać wagę do tego, jaką ma ona moc. Im większa moc, tym większy jest zakres nitowania i ściślejsze połączenia można uzyskać. Sprawdźmy też, czy narzędzie jest dobrze wyważone. Warto również zawczasu przekonać się o dostępności akcesoriów i elementów konstrukcyjnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published.