Coraz więcej polskich firm decyduje się na wprowadzenie medycznych świadczeń polegających na wykupieniu stosownych pakietów. Dla pracowników oznacza to możliwość korzystania z opieki medycznej na wysokim poziomie oraz dostęp do zabiegów, na które w ramach obsługi NFZ trzeba czekać niekiedy przez wiele miesięcy, a nawet lat. Kluczowe pytanie pojawiające się przy tej okazji brzmi: jak wybrać najlepszy pakiet?

Różnorodna oferta – trudny wybór

Sieć placówek medycznych świadczących usługi na rzecz firm jest póki co najlepiej rozbudowana w dużych miastach, aczkolwiek należy zaznaczyć, iż w mniejszych miejscowościach rozwija się bardzo dynamicznie. Z punktu widzenia pracodawcy wybór odpowiedniego pakietu opieki medycznej stanowi spore wyzwanie. Wynika to z faktu, iż obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo propozycji. Pakiety medyczne dla firm w Katowicach różnią się między sobą pod wieloma względami. Przy podejmowaniu decyzji pracodawca powinien się kierować liczbą zatrudnionych osób i ich potrzebami oraz własnymi możliwościami finansowymi, pamiętając jednocześnie o prostej zasadzie: im niższa cena pakietu, tym bardziej zawężony jest zakres ochrony.

Liczba specjalistów

Liczba specjalistów to jeden z kluczowych czynników przekładających się na jakość pakietu. Najtańsze, podstawowe pakiety zapewniają dostęp do kilku lekarzy specjalistów, natomiast te z najwyższej półki oznaczają możliwość korzystania z usług świadczonych przez praktycznie wszystkich specjalistów włącznie z opieką chirurgiczną.

Czas oczekiwania na wizytę

Istotną przesłanką decydującą o zakupie pakietu medycznego dla firmy jest swobodny i szybki dostęp do opieki medycznej. A zatem im krótszy czas oczekiwania na wizytę, tym lepiej, chociaż w przypadku rzadkich specjalizacji należy liczyć się z jego wydłużeniem. Niemniej przyjmuje się, że wizyta powinna być umówiona maksymalnie w przeciągu paru dni. Przy tej okazji pojawia się istotna kwestia dotycząca liczby placówek, do których mogą się zgłaszać pacjenci. Ma to szczególne znaczenie dla pracowników często podróżujących w celach służbowych.

Badania diagnostyczne

Lista badań diagnostycznych to kolejny ważny aspekt uwzględniany przy wyborze pakietu medycznego dla firmy. Sprawna diagnostyka ma niebagatelne znaczenie w kontekście efektywności leczenia, ponieważ na tej podstawie pacjent jest kierowany do właściwego specjalisty. Ważna uwaga: trzeba koniecznie sprawdzić, czy dojście do poszczególnych badań nie jest ograniczone, a jeśli tak, to na jakich zasadach można z nich korzystać.

Ogólne warunki funkcjonowania pakietu

Ogólne warunki funkcjonowania danego pakietu również mają niebagatelne znaczenie w omawianym kontekście. Jest kilka kwestii, na które trzeba mieć baczenie, w tym m.in. na:

  • karencję – czyli okres, który musi upłynąć, zanim pracownik uzyska dostęp do wybranych świadczeń; karencja nie obowiązuje w przypadku wszystkich badań czy zabiegów,
  • możliwość bezgotówkowego korzystania ze świadczeń,
  • możliwość kontaktowania się z infolinią medyczną,
  • zniżki na niektóre usługi medyczne, np. na transport medyczny,
  • usługi pielęgniarskie,
  • badania laboratoryjne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.