doradztwo prawne

Większość przedsiębiorstw działających na polskim czy zagranicznym rynku nie może obyć się bez pomocy prawników i to niezależnie od tego, czy mowa jest o małych firmach, czy o rozbudowanych korporacjach. I choć można zdecydować się na jednorazowe konsultacje, często bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest obsługa prawna. Na czym polega? I w jakich sytuacjach prawnik pomaga w biznesie?

Na czym polega obsługa prawna przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy posiadają dwie możliwości do wyboru – mogą, w zależności od potrzeb, decydować się na konsultacje lub podjąć stałą współprace z kancelarią prawną. Pierwsze rozwiązanie generuje jednorazowe koszty, których wysokość w skali roku uzależniona jest od liczby problemów, jakie należy rozwiązać. Natomiast wybranie obsługi prawnej wiąże się z płaceniem stałego wynagrodzenia. Jednak wtedy prawnicy są stale do dyspozycji firmy.

Jakie są tego zalety? Jak można przeczytać na stronie jednej z katowickich kancelarii: www.kancelariakrs.pl/zakres-uslug/obsluga-korporacyjna/, obsługa prawna dla przedsiębiorców pozwala na bieżące zarządzanie sprawami prawnymi firmy. W praktyce oznacza to, że pomoc uzyskujesz zawsze, kiedy tego potrzebujesz i w zakresie, jaki jest dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Co więcej, kancelaria jest zaznajomiona z charakterem Twojej działalności, trzyma „rękę na pulsie”, a prawnicy wiedzą, jakie rozwiązania są dla niej najlepsze.

A jaki może być zakres obsługi prawnej?

Zakres obsługi prawnej dla przedsiębiorstw

Zakres obsługi prawnej dla firm jest bardzo szeroki. Zaczyna się od pomocy w zakresie otwierania działalności czy przekształcania przedsiębiorstwa, a kończy na prawie upadłościowym i naprawczym. Prawnicy pomagają w tworzeniu i zawieraniu umów, zabezpieczają i egzekwują prawa autorskie, zajmują się formalnościami związanymi z zakładaniem start-up’ów.

Obsługa prawna obejmuje także ochronę konkurencji, windykację należności, prawo karno-skarbowe, prawo karno-gospodarcze, a także optymalizację podatkową. Firmy często decydują się także na wykonanie audytu prawnego, dzięki któremu można poprawić te obszary działalności, które nie funkcjonują dostatecznie dobrze.

W ostatnim czasach bardzo ważne są też kwestie związane z ochroną danych osobowych oraz przepisami RODO, które muszą być wdrożone w każdym przedsiębiorstwie.

Decydując się na obsługę prawną, można liczyć na pomoc w każdym zakresie, a kompetentni prawnicy zawsze są do dyspozycji. Ponadto warto jeszcze wspomnieć o specyficznej grupie przedsiębiorstw, jakimi są korporacje.

Obsługa prawna dla korporacji

Korporacje, czyli rozbudowane przedsiębiorstwa o najczęściej międzynarodowym charakterze, zatrudniają własnych prawników lub decydują się na obsługę prawną, gdyż w ich przypadku pomoc specjalistów potrzebna jest na co dzień. W ich przypadku kancelaria prawnicze oferują przede wszystkim bieżącą pomoc związaną z organizacją oraz doradztwo. Przygotowują oraz opiniują umowy i kontrakty, tworzą projekty aktów wewnętrznych oraz reprezentują firmę we wszystkich sprawach prawnych. Dzięki temu możliwe jest sprawne działanie spółek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.