Nie ulega wątpliwości, że 2023 rok będzie niezwykle istotny dla osób, które spłacają kredyt we frankach szwajcarskich. Sprawdź, jakie zmiany czekają frankowiczów w tym roku!

Coraz więcej osób decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankowi

Z roku na rok rośnie liczba osób, które nie chcą w dalszym ciągu spłacać kredytu CHF i decydują się na złożenie pozwu przeciwko bankowi. Z całą pewnością w 2023 roku trend ten będzie kontynuowany, ponieważ zainteresowanie unieważnieniem lub odfrankowieniem kredytu CHF jest ogromne. Osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na złożenie pozwu, powinny to rozważyć. Właśnie teraz jest najlepszy czas na walkę z bankiem, a w efekcie – na unieważnienie kredytu CHF. Sądy stoją bowiem po stronie frankowiczów – ponad 90 proc. spraw kończy się wygraną kredytobiorców!

Kredyt frankowy w 2023 – w oczekiwaniu na wyrok TSUE…

To właśnie w 2023 roku pojawi się wyrok TSUE C-520/21 w sprawie bezumownego korzystania z kapitału. Na wyrok ten czekają nie tylko frankowicze, lecz także banki. I trudno się temu dziwić – to, jaką decyzję podejmie TSUE, w istotny sposób wpłynie na losy każdej ze stron tego konfliktu. Obecnie, między innymi zdaniem Komisji Europejskiej, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego, żądania banków są całkowicie bezpodstawne, jeśli chodzi o możliwość dochodzenia roszczeń za udzielony kapitał. Widać więc, że stoją oni po stronie kredytobiorców. Z pewnością wyrok ten jest bardzo wyczekiwany, jeśli chodzi o sprawy frankowe w 2023 roku.

W 2023 roku pojawią się też inne orzeczenia TSUE

Choć wyrok TSUE C-520/21 z pewnością jest najbardziej wyczekiwany, w 2023 roku mają pojawić się też inne orzeczenia Trybunału, dotyczące spraw frankowych. Mowa tu między innymi o orzeczeniach, który dotyczyć mają naliczania odsetek od kwot dochodzonych przez kredytobiorcę czy też o ewentualne zabezpieczenie powództwa konsumenta przez wstrzymanie płatności comiesięcznych rat. Orzeczenia te na pewno wpłyną na orzecznictwo sądów, choć istnieją spore szanse, że decyzja TSUE będzie pozytywna dla kredytobiorców.

Banki nadal promują ugody frankowe w 2023 roku

W 2022 roku banki zachęcały klientów do podpisywania ugód frankowych, które miały być dobrą alternatywą dla spraw sądowych. Niestety, w większości przypadków okazywało się, że ugody były o wiele mniej korzystne niż na przykład unieważnienie kredytu frankowego. Strategia banków jednak nie zmieniła się, więc należy przypuszczać, że w 2023 roku banki nadal będą zachęcały klientów do podpisywania ugód. I choć rozwiązanie takie wydaje się prostsze, przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z prawnikiem, który oceni, co będzie bardziej korzystne – ugoda czy pozew.

Kredyt frankowy w 2023 roku – podsumowanie

Jak widać, frankowicze mają sporo powodów do zadowolenia. Prawdopodobnie w 2023 roku sprawy frankowe w ogromnej większości nadal będą rozstrzygane na korzyść kredytobiorców. Co więcej, coraz bardziej skraca się czas trwania spraw frankowych, czyli okres oczekiwania na wyrok. Nie ma zatem wątpliwości, że 2023 rok to dobry czas na złożenie pozwu przeciwko bankowi! Więcej informacji na temat spraw frankowych w 2023 roku znajdziesz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-katowice/

Może Cię również zainteresować zawieszenie spłaty kredytu frankowego. Dowiedz się więcej: https://wykonczony.pl/kredyt-we-frankach-czy-jest-mozliwe-zawieszenie-splaty/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.