Soichi Noguchi
Soichi Noguchi

Kondolencje dla Polaków przekazał dziś rano japoński astronauta znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas seansu łączności zorganizowanego przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 3 w Piotrowicach Soichi Noguchi przekazał wyrazy współczucia dla polskich obywateli…

Soichi Noguchi powiedział – „Słyszę was bardzo wyraźnie. Słyszałem o tej tragedii. W imieniu całej załogi chciałbym złożyć kondolencje dla wszystkich Polaków, którzy stracili swoich przywódców i przyjaciół. Będziemy patrzeć na was z kosmosu. Bez odbioru.

W sesji łączności z Międzynarodową Stacją kosmiczną wziął udział m.in. wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, który był poruszony słowami japońskiego astronauty. Zorganizowanie pięciominutowego seansu łączności z ISS wymagało ponad dwóch lat przygotowań. Projekt zrealizowany został w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego ARISS.

Czym jest projekt ARISS?

Od kilku lat na orbicie okołoziemskiej budowana jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (International Space Station – ISS). Na jej pokładzie zainteresowane państwa realizują projekty, mające na celu poszerzenie wiedzy człowieka na temat Ziemi i przestrzeni kosmicznej.

ARISS (Amateur Radio on The International Space Station) jest programem, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w budowie ISS. Jego celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży między innymi poprzez możliwość przeprowadzenia obustronnej łączności z załogą stacji. W czasie łączności ze stacją kosmiczną astronauta odpowiada na pytania przygotowane przez uczniów. Połączenia te w założeniu otwierają możliwość żywego kontaktu z naukowcami pracującymi w niecodziennych warunkach, jednocześnie spełniając rolę edukacyjną w zakresie radiokomunikacji i astronomii.

Społeczność ZSTiO nr 3 im.E.Abramowskiego w Katowicach zainteresowała się programem ARISS w 2008 roku, wtedy też zgłoszona została aplikacja wyrażająca chęć przystąpienia do projektu. Przy szkole od lat działa Klub Amatorskiej Łączności Radiowej (z przydzielonym znakiem SP9ZHQ), w oparciu o który rozpoczęły się prace nad przygotowaniem połączenia. Warto podkreślić, że ZSTiO nr 3 jest jedyną szkołą w Polsce ubiegającą się o przeprowadzenie łączności radiowej.

Transmisja w MP3

Pytania i odpowiedzi z nawiązanego połączenia z ISS

Jedna odpowiedż do "Kondolencje od japońskiego astronauty – projekt ARISS"

  1. Zenon  13 kwietnia 2010

    Gratuluję pomysłu kolegom z Klubu Amatorskiej Łączności Radiowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 3 w Piotrowicach (dawniej Zespołu Szkól Zawodowych Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy). Wielu z nas, absolwentów chętnie wraca myślami do czasów ze szkolnej ławy. Obecnie nasi młodsi koledzy swoim wyczynem dali czadu !!!.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.