Gdy w rodzinie pojawia się dziecko jednym z koniecznych elementów wyprawki dla malucha jest fotelik samochodowy. Jego wybór jest równie ważny a nawet ważniejszy jak decyzja o zakupie łóżeczka czy wózka ponieważ to ten produkt ma wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka.

Dzieci, które podróżują samochodem, powinny siedzieć w przeznaczonych dla nich fotelikach. Nie tylko z powodu przepisów, które nakazują takie rozwiązanie ale dlatego, że jedynie w ten sposób będą bezpieczne jak dorośli pasażerowie przypięci pasami. Za przewożenie dziecka bez specjalnego siedziska, nieprawidłowy montaż fotelika oraz niedostosowanie do wagi i wzrostu kierowca w Polsce otrzymuje 6 punktów karnych i musi zapłacić mandat w wysokości 150. Z zakupem fotelika nie ma najmniejszego problemu, bo wybór jest naprawdę ogromny. Szeroki jest również przedział cenowy.

Jak jednak wybrać model na swoją kieszeń, a jednocześnie najbezpieczniejszy i najbardziej trwały?

Sprawdź dobrze, zanim kupisz

Choć z roku na rok rośnie popularność zakupów internetowych, foteliki samochodowe lepiej kupować stacjonarnie. Tylko dzięki wizycie w sklepie można dobrze go dopasować do potrzeb małego pasażera. Mieszkańcy aglomeracji śląskiej szybko i łatwo dojadą na przykład do „VIKI – wszystko dla dziecka” w Zabrzu. Wybór ułatwiają symbole, które większość producentów umieszcza na swoich wyrobach. Warto wiedzieć, jak je interpretować. Foteliki są podzielone na pięć kategorii: 0, czyli od 0–10 kg (od urodzenia do około 2 lat), 0+, czyli 0–13 kg (od urodzenia do około 3 lat), grupa I, czyli 9–18 kg (od około 3 do 7 lat). Grupa II to foteliki dla starszych dzieci o wadzie 15–25 kg (od około 5 do 10 lat). Foteliki z grupy III są odpowiednie dla dzieci ważących 22–36 kg, czyli od około 10 do 13 roku życia. Przed zakupem należy sprawdzić, ile waży dziecko, a w przypadku nastolatka także wzrost – pamiętajmy, że dopiero po osiągnięciu 150 cm dziecko może podróżować przypięte wyłącznie pasami. Jeśli kupujemy fotelik dla noworodka lub niemowlaka, szukajmy informacji, czy dany model jest przeznaczony dla takiego maluszka. Powinien być przewożony tyłem do kierunku jazdy oraz mieć wkładkę z bocznymi osłonkami, które dodatkowo chronią główkę.

Bezpieczny i sprawdzony

Każdy producent zapewnia, że to właśnie jego fotelik jest bezpieczny i najwyższej jakości. Możemy temu zaufać lub szukać obiektywnej opinii na temat modelu, który zamierzamy kupić. Fotelik musi mieć homologację ECE, czyli Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa oznaczony symbolem ECE R44. Oznacza on zgodność wyrobu z wymaganiami technicznymi, jakie obowiązują w Europie. Można również sprawdzić, jak dany fotelik wypada w tzw. crash testach – testach zderzeniowych. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. ADAC w Niemczech, AA TRUST w Wielkiej Brytanii lub OEAMTC w Austrii, które oceniają poziom bezpieczeństwa danego modelu. Fotelik spełniający najwyższe normy otrzymuje 5 punktów, czyli gwiazdek (źródło: foteliki-pod-lupa.pl). Ten, który wypadł najsłabiej – zaledwie 1. Testy przeprowadzane są co roku, szukajmy więc najnowszych. Wyniki testów znajdują się w Internecie. Na koniec zawsze warto poczytać opinie innych użytkowników zamieszczane na przykład na forach dla rodziców.

Fotelik gwarantuje najmłodszym pasażerom bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Rozsądnie jest więc wybrać model, który nie tylko spodoba się nam wizualnie, ale przede wszystkim dobrze spełni swoją funkcję.

I najważniejsza sprawa: nawet najlepszy fotelik źle zapięty/źle dobrany do auta nie zapewni bezpieczeństwa Twojemu dziecku dlatego przed zakupem zapoznaj się z instrukcją montażu a najlepiej skorzystaj z porady eksperta w dobrym sklepie dziecięcym.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.