Jak dotacje unijne wspierają firmy na Śląsku?Prowadzisz firmę na terenie województwa śląskiego? Jeżeli tak, warto skorzystać z możliwości pozyskiwania środków na rozwój przedsiębiorstwa. W ramach dotacji unijnych można otrzymać nawet do 100% wartości inwestycji. Sprawdź, kto ma największe szanse na uzyskanie wsparcia z funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy, którym zależy na osiągnięciu sukcesu, nie mogą pozwolić na to, by ich firma stała w miejscu i była skazana na stagnację. Jeżeli tak się stanie, wówczas wyprzedzi ją konkurencja, która przyciągnie wszystkich klientów. Dlatego tak ważne jest wdrażanie nowych rozwiązań i poszukiwanie opcji pozwalających na stały rozwój. A jako że jest to zwykle związane ze sporym wydatkiem, wsparcia finansowego trzeba szukać choćby w Unii Europejskiej.

Dotacje na wsparcie pracowników

Przedsiębiorstwa działające na Śląsku mogą ubiegać się o dotacje unijne przeznaczone na wsparcie dla pracowników. Pomoc osobom zatrudnionym może przybierać różne formy, w zależności od tego, jaki program w ramach dofinansowania zostanie wybrany.

Jak wynika ze strony https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm, obecnie trwają nabory wniosków do takich programów jak m.in.:

  • RPO ŚLĄSKIE 8.1.3 Zapewnienie dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat – OSI – w ramach tego programu pracodawca może stworzyć placówkę przy firmie, w której pracownicy będą mogli oddać w profesjonalną opiekę swoje dzieci,
  • RPO ŚLĄSKIE 7.4.2 OUTPLACEMENT – daje możliwość wsparcia pracowników zagrożonych zwolnieniem poprzez finansowanie uczestnictwa w szkoleniach, kursach, studiach podyplomowych, usług doradztwa zawodowego czy poprzez bezzwrotne wsparcie finansowe na założenie działalności,
  • RPO ŚLĄSKIE 8.2.1 Wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa – ZIT – w ramach tego programu można liczyć na dofinansowanie na doradztwo i szkolenia, a także wsparcie rozwoju kwalifikacji pracowników – zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa.

Dotacje na rozwój przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy mogą starać się także o środki unijne z przeznaczeniem na rozwój firmy. Największe szanse na dotację mają te przedsiębiorstwa, które stawiają na prace badawczo-rozwojowe prowadzące m.in. do wdrożenia nowych produktów / usług lub zamierzają zrealizować innowacyjne przedsięwzięcia.

Firmy działające na terenie Śląska mogą liczyć na wsparcie w ramach takich programów unijnych jak m.in.:

  • POIR 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa – można uzyskać nawet do 80% środków; dotacja ma służyć podniesieniu innowacyjności przedsiębiorstwa, powstania innowacji produktowej / procesowej, a także dać możliwość realizowania prac badawczo-rozwojowych,
  • RPO ŚLĄSKIE 3.2 Innowacje w MŚP – to dotacja pozwalająca na wdrożenie i wprowadzenie na rynek innowacji; maksymalną kwotę dotacji w wysokości 2 mln złotych można przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń do przedsiębiorstwa.

To zaledwie kilka spośród dostępnych i aktualnie trwających programów. Sprawdź wszystkie opcje i złóż wniosek już teraz – póki trwa nabór.

Leave a Reply

Your email address will not be published.