Dynamiczne zmiany na rynku pracy województwa śląskiego spowodowały, że Regionalne Portale Pracy postanowiły przyjrzeć mu się bliżej. W tym celu zorganizowały badania, w których wzięło udział 725 aktywnych zawodowo osób z regionu. Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące wysokości pensji, premii i podwyżek. Wyniki, co zaskakujące, okazały się całkiem optymistyczne.

Średnie pensje na Śląsku

Ponad połowa przebadanych Ślązaków zarabia powyżej 2001 zł netto miesięcznie. Niestety, pensja aż 25% ankietowanych nie przekracza 1500 zł. Niemal taką samą grupę (22%) stanowią osoby, zarabiające 1501-2000 zł netto. Z kolei powyżej 4000 zł zarabia 13%. Co ciekawe, to mężczyźni o 25% częściej zajmują kierownicze stanowiska i pobierają wynagrodzenie na wyższym poziomie. Sytuacja w poszczególnych branżach na Śląsk prezentuje się następująco: najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w branży informatycznej i IT – 4383 zł. Na drugim miejscu uplasowały się bankowość i finanse z wynikiem 4316 zł netto, a na trzecim media, reklama, PR i marketing – 4122 zł.

Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku

źródło: e-book, Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.

Co wpływa na wysokość zarobków?

Wyniki badań pokazują, że największy wpływ na wysokość pobieranego wynagrodzenia ma wykształcenie. Ślązacy, którzy zarabiają powyżej 6000 zł netto miesięcznie to przede wszystkim właściciele firm (18%), informatycy i specjaliści branży IT (11%) oraz programiści (11%). Aż 37% osób z tej grupy ukończyło studia na kierunku technicznym. Jak się okazuje, nie bez znaczenia pozostaje doświadczenie, czyli staż pracy osób z tej grupy. Aż 41% z nich ma przepracowane od 4 do 10 lat, a 28% – od 11 do 20. Warto również zwrócić uwagę na wielkość przedsiębiorstwa i jego lokalizację. Aż 45% osób zarabiających powyżej 6000 zł, zatrudnionych jest w dużych przedsiębiorstwach (powyżej 250 pracowników), a 71% z nich ma siedzibę w dużych miastach (dla Śląska powyżej 100 tys. mieszkańców). Niestety, aż 72% przebadanych Ślązaków nie jest zadowolonych ze swoich zarobków.

Warto zwrócić także uwagę, że osoby zarabiające poniżej 1361 zł (15%) to w 34% osoby, które posiadają wykształcenie zaledwie średnie. Ponadto 24% z nich na dzień badania nie miało przepracowanego nawet roku, a 35% posiada łączny staż pracy od 1 do 3 lat. Są to więc osoby dopiero stawiające swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Tutaj także nie bez znaczenia pozostaje wielkość przedsiębiorstwa, bowiem 39% osób, które zarabiają poniżej 1361 zł zatrudnionych jest w małych firmach – od 1 do 9 pracowników. Wyniki badań potwierdzają więc tezę, że doświadczenia nigdy za wiele. Należy również pamiętać, że kształtowanie swojej zawodowej kariery rozpoczyna się już w momencie wyboru kierunku studiów – mówi Gabriela Pyjas, organizator badania i Content Manager portalu praca-katowice.info.

Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku

źródło: e-book, Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku.

Premie i podwyżki?

Niestety, aż 41% ankietowanych przyznaje, że nigdy nie dostało podwyżki. Spośród pracowników, którzy takowe otrzymują, najliczniejszą grupę (23%) stanowią ci, których pensja wzrasta co roku. Należy do nich 18% pracowników biurowych, 11% produkcyjnych, 10% fizycznych, 9% kadry zarządzającej i tyle samo specjalistów branży komputerowej/IT. Nieco lepiej prezentuje się sytuacja w przypadku premii. Najpopularniejszą jest premia uznaniowa, która regularnie przyznawana jest 61% pracownikom. Aż 17% z nich uzależnionych jest od wyników pracy, a 13%, co zastanawiające, nie ma pojęcia od czego ten finansowy dodatek zależy.

Coraz częściej pracodawcy obdarowują pracowników pozafinansowymi benefitami. Są to przede wszystkim urządzenia ułatwiające pracę – 20% korzysta z telefonu komórkowego, a 16% z laptopa. Niewiele mniej popularne są karnety na zajęcia sportowe (15%) oraz prywatna opieka medyczna i ubezpieczenia na życie (13%).

Eksperci doradzają

Cały e-book „Raport: zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku” można bezpłatnie pobrać ze strony Regionalnych Portali Pracy. Do jego współtworzenia zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych firm z różnych branży, którzy doradzają, jak efektywnie zaplanować karierę zawodową, co robić, aby więcej zarabiać oraz jakich błędów unikać, starając się o podwyżkę.

W publikacji znalazły się również informacje, które mogą okazać się interesujące dla pracodawców. Ankietowani zostali bowiem poproszeni o wyrażenie opinii na temat swoich przełożonych i aż 33% przyznaje, że nie jest to opinia pozytywna. Ci, którzy swoich szefów lubią, za powody najczęściej podają umowę o pracę, terminowe wypłaty, możliwość rozwoju oraz… poczucie humoru.

Ponadto organizatorzy badania postanowili przekazać 1 zł za każdą wypełnioną ankietę na rzecz fundacji ISKIERKA.

Zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku

Leave a Reply

Your email address will not be published.