Z ginekomastią ma problem wielu mężczyzn. Co dokładnie kryje się pod tym terminem? Jakie są metody postępowania w przypadku jej diagnozy?

Ginekomastia to schorzenie polegające na przeroście gruczołów sutkowych u mężczyzn. Dotyka ono przede wszystkim mężczyzn w okresie dojrzewania oraz tych z nadwagą oraz otyłością, ale może pojawić się również u innych pacjentów.

Gdy pojawia się taki problem, warto udać się do specjalisty, który będzie mógł zasugerować odpowiednią metodę postępowania, która pomoże w poprawie wyglądu oraz pewności siebie. Nowoczesna medycyna pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów!

Takie usługi oferuje między innymi Klinika Magnuccy z Katowic.

Objawy ginekomastii – na co zwrócić uwagę?

Głównym objawem ginekomastii u mężczyzn jest nadmierne powiększenie gruczołów piersiowych. Powiększenie to może mieć miejsce jednostronnie, czyli tylko po jednej stronie klatki piersiowej, albo też może być obustronne – to częściej spotykany przypadek.

W przebiegu ginekomastii zdarza się, że sutki u mężczyzny także ulegają powiększeniu, mogą być obrzmiałe i bolesne. Schorzeniu mogą towarzyszyć również objawy polegające na ściemnieniu i powiększeniu się otoczek i brodawek sutkowych.

Kto jest najbardziej narażony na rozwój ginekomastii?

Do nadmiernego powiększenia gruczołów sutkowych może dojść praktyczni u każdego mężczyzny – niezależnie od jego wieku. Jest ono obserwowane między innymi u chłopców w okresie dojrzewania, u mężczyzn dojrzałych oraz u tych wchodzących w okres starzenia się.

Ginekomastia ma różne przyczyny:

  • zmiany hormonalne, które mają miejsce w czasie dojrzewania – taki rodzaj ginekomastii ustępuje zwykle w przeciągu kilku albo kilkunastu miesięcy, ale u niektórych pacjentów zdarza się jednak, że nadmierny rozrost gruczołu ulega utrwaleniu
  • nadwaga oraz otyłość – nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej sprzyja zwiększeniu gruczołu sutkowego
  • jako objaw innych chorób – guza jądra lub innych aktywnych hormonalnie guzów, nadczynności tarczycy, marskości wątroby
  • jako efekt zażywania określonych leków – diuretyki, inhibitory pompy protonowej, antagoniści kanału wapniowego, antagoniści receptora H2, inhibitory konwertazy angiotensynowej, wybrane leki przeciwgrzybicze

Rozpoznanie ginekomastii odbywa się w gabinecie lekarskim na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego gruczołów sutkowych. Ponadto, konieczne może być wykonanie badań obrazowych jak USG, a także badań z krwi, w tym badań hormonalnych.

Poprzez odpowiednią diagnostykę lekarz jest w stanie określić przyczynę ginekomastii, a także dobrać najskuteczniejszą metodę postępowania.

Jak leczy się ginekomastię?

Leczenie schorzenia takiego jak ginekomastia jest przede wszystkim powiązane z jego przyczyną. Wobec tego prawidłowa diagnostyka jest podstawą. Właściwe leczenie, na przykład przez stosowanie leków hormonalnych, pozwala na zmniejszenie wielkości gruczołu sutkowego u mężczyzn.

W przypadku ginekomastii idiopatycznej, która nie reaguje na inne metody leczenia, można również skorzystać z zabiegów operacyjnych, które polegają na usunięciu nadmiernej ilości tkanki gruczołowej. Zabiegi przeprowadza się wtedy w znieczuleniu ogólnym.

Zabiegi tego rodzaju oferowane są również przez prywatne kliniki, które specjalizują się w ich prowadzeniu z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Takie zabiegi oferuje między innymi wspomniana Klinika Magnuccy z Katowic.

Zatem jeśli mężczyzna podejrzewa u siebie ginekomastię, powinien udać się do lekarza – szybka diagnostyka pomoże w określeniu przyczyny problemu i jego zlikwidowaniu!

Leave a Reply

Your email address will not be published.