Stare powiedzenie mówi „lepiej zapobiegać niż leczyć” – w żadnej dziedzinie te słowa nie są tak trafne, jak w przypadku stomatologii. Zaniedbywanie stanu swojego uzębienia, czy to z lenistwa, czy lęku przed wizytą u dentysty, prędzej czy później doprowadzi do powstania problemu, którego wyleczenie będzie znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne, niż regularna profilaktyka. To właśnie tego dotyczy stomatologia zachowawcza. Na czym dokładnie polega i jakie zabiegi obejmuje?

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza, nazywana również stomatologią ogólną, obejmuje działania z zakresu profilaktyki i usuwania próchnicy. Jest to przede wszystkim leczenie próchnicy zębów i odbudowywanie uszkodzonych tkanek zęba za pomocą materiałów światłoutwardzalnych. Poza tym są to także wizyty kontrolne, konsultacje, usuwanie kamienia i osadów na zębach czy ich higienizacja. Głównym celem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie powstawaniu choroby próchnicowej oraz zachowanie zdrowych i estetycznych zębów przez Pacjenta przez jak najdłuższy czas.

Dlaczego warto regularnie dbać o zęby?

Stomatologia zachowawcza jest sposobem na uniknięcie poważnych problemów wynikających z zaniedbywania zębów. Często bowiem okazuje się, że domowa higiena nie wystarczy, by zapobiec różnym schorzeniom — na naszych zębach wciąż gromadzą się bakterie, które mogą doprowadzić do powstania próchnicy, czyli choroby, która niszczy twarde tkanki zęba. Dzięki regularnym wizytom możemy jednak temu skutecznie zapobiec lub zadbać o szybkie zniwelowanie powstałych już szkód. Częstotliwość wizyt kontrolnych powinna być nie mniejsza niż raz na pół roku. Podczas wizyt kontrolnych stomatolog sprawdzi stan naszych zębów i zadba o ich zdrowy stan. To klucz do uniknięcia skomplikowanego leczenia takiego jak np. leczenie endodontyczne. W przypadku odczuwania jakiegokolwiek bólu czy dyskomfortu w jamie ustnej również nie należy zwlekać z umówieniem się do dentysty — odkładanie tego w przyszłość jest zawsze fatalnym pomysłem. Im szybciej zajmiemy się problemem, tym prostszy zabieg będzie potrzebny do jego usunięcia.

W dentestica oferują pełen zakres usług w ramach stomatologii zachowawczej. Dzięki najwyższym standardom i ich zaangażowaniu skutecznie dbają o to, aby ich Pacjenci mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem w każdym wieku. Wszystko jednak zaczyna się od umówienia pierwszej wizyty, dlatego gorąco zapraszają.

One Response to "Stomatologia zachowawcza, czyli dlaczego lepiej zapobiegać niż leczyć?"

Leave a Reply

Your email address will not be published.