Bloki w PiotrowicePierwsze domy Piotrowic usytuowane były w dolinie rzeki Mlecznej. Historyczne centrum wsi wyznaczają obecne ulice: Kasztanowa, Świerkowa i Wojska Polskiego. Ulice te stanowiły fragment dawnego traktu mysłowickiego zwanego Furmańcem.

Tradycyjne budownictwo mieszkalne z XVIII i XIX wieku było na ogół drewniane o konstrukcji zrębowej z dwutraktowym układem wnętrza. Sień znajdowała się w osi budynku. Na nadprożu umieszczano napis fundacyjny i datę budowy. Dachy początkowo kryte były słomą. Obok domów drewnianych wznoszono również domy murowane z cegły lub kamienia. Dachy pokrywano dachówką. W pobliżu domu była studnia obudowana drewnem z tradycyjnym kołowrotkiem.

Dom w Piotrowicach

W miarę rozwoju miasta Katowice, zwiększyła się także liczba mieszkańców w Piotrowicach. Z początkiem XX w. w Piotrowicach zaczęły pojawiać się domy wielokondygnacyjne, murowane i otynkowane. Po roku 1934, w Piotrowicach przybywało rocznie ponad 200 nowych domów. Do lat sześćdziesiątych Piotrowice były urbanistycznie najładniejszą dzielnicą Katowic, którą zamieszkiwali rodowici mieszkańcy. Prawie wszyscy znali się z widzenia. Obcych przybyszów było bardzo mało.

W roku 1949 wybudowano czterdzieści dziewięć jednorodzinnych domków fińskich przy ulicy Armii Krajowej (za cmentarzem w stronę Kostuchny). Domki te nazywano w 1952 roku Osiedle Kostuchna i zamieszkiwało je 270 osób. Początkowo domy nie miały instalacji wodociągowej, a wodę dowożono konnym beczkowozem. W 1954 roku wybudowano od strony Kostuchny wodociąg do domków fińskich.

W początkach lat sześćdziesiątych na terenie Zadola, przy parku, powstało osiedle domków jednorodzinnych zwane wtedy „Osiedlem Młodych”. Zabudowa osiedla składała się w większości z bliźniaczych domków jednorodzinnych. Ulice Osiedla Młodych noszą nazwy leśnych roślin (Paproci, Skrzypów, Widłaków, Borówkowa, Jeżynowa, Malinowa) itp.

Niebieskie bloki w PiotrowicachPierwsze bloki mieszkalne zaczęto budować w drugiej połowie lat sześćdziesiątych pomiędzy ul. Kościuszki a ul. Żurawią. Lata siedemdziesiąte w Piotrowicach zaznaczyły się rozwojem budownictwa mieszkaniowego. W tym czasie Wydział Architektury wspólnie z KW PZPR wykonał plany wyburzenia istniejących piotrowickich domów w celu budowania tu nowoczesnego centrum Katowic. Powstały miejscowe komitety, które czyniły starania o odwołanie tak brutalnych planów inwestycyjnych w Piotrowicach. W wyniku tych starań oraz powstałego kryzysu ekonomicznego w Polsce, odstąpiono w 1982 roku od masowych wyburzeń istniejących domów. Mimo to dużo domów zostało zniszczonych. Wielu właścicieli pozbawiono ich własności. Rekompensata za zabrane mienie była wtedy symboliczna. Najwięcej wyburzeń dokonano przy Targowisku i na Skotnicy.

Przeczytaj więcej w żródle: Stefane Gierlotka: „Piotrowice Śląskie. Monografia dzielnicy miasta Katowice” Wydawnictwo Śląsk Katowice 2002

Spółdzielnia Mieszkaniowa Silesia

Jedna odpowiedż do "Osiedla mieszkaniowe"

  1. Marcin  9 kwietnia 2022

    W latach 61 i 62 byłem w wojsku na terenie zakładów łączności w Katowicach-Piotrowicach. Ciekawy jestem jak teraz wygląda ten teren.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.